Do čeho nás to chce Zeman zase vtáhnout? Podezřelé kejkle kolem ruských reaktorů

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Miloš Zeman, naš prezident mnoha azimutů, tedy pokud jde o východní směr, se chce zase vydat na cesty. Teď zamíří do Maďarska, aby tam okoukl, jak to tam postupuje se stavbou nové jaderné elektrárny.Ta byla svěřena Rusku.

Moc toho tam neuvidí, protože stavět se sice mělo už minulý rok v lednu, ale ještě se nezačalo.

Když už bude v tom pátrání, možná by se mohl vyptávat na to, proč Maďarsko uzavřelo s Rusy tak pozoruhodnou smlouvu. Ta měla být ještě třice let tajná, ale nebude, protože to napadl u soudu maďarský europoslanec za Zelené Benedek Jávor a měl úspěch.

Několik pozoruhodných odhalení cituje třeba článek na Ihned.cz (28. 4.) a vyplatí se v bodech aspoň něco z něj ocitovat.

Rusko má mít krom stavby nových reaktorů na starost i likvidaci těch dosavadních a rekultivaci areálu. To zní hezky, jenže pro Rusy to znamená další zakázku za miliardy eur.

Ve smlouvě není právní garance, že platí ruský závazek zapojit do stavby ze 40 procent maďarské dodavatele.

Nejsou uvedeny podmínky, za kterých bude Rusko dodávat náhradní díly pro novou elektrárnu, zato jsou tam vypsány sankce, pokud bude Maďarskem zaviněno zdržení. Protože se už teď zpožďují zakázky na některé velké subdodávky, je se jistě na co těšit.

Další zvláštnost: případné spory se mají řešit podle švýcarského práva, byť maďarské zákony v případě veřejných zakázek nic takového neumožňují.

Smlouva neexistuje v maďarštině, ale jen v ruštině a angličtině.

Jak už se ví z dřívějška, na stavbu si Maďarsko půjčuje – v Rusku a na úrok čtyři až pět procent ročně. Splácet se začne v roce 2026, i kdyby žádná elektrárna hotová nebyla.

Není to úžasné?

Otázkou je, proč takovou smlouvu někdo za maďarskou stranu vůbec podepisoval. Vnucuje se podezření, že smlouva je výhodná pro Maďary a nevýhodná pro Maďarsko, je třeba výhodná pro některé Maďary. Kteří to asi budou?

A Miloš Zeman by rád, aby u nás jaderné bloky stavěli také Rusové. To má být výraz té země, „kde si umíme vládnout sami“, jak se to hlásalo v názvu zemanovské knihy, která strašila na billboardech při Zemanově prezidentské kampani? Do čeho nás to Zeman zase tahá? Asi nějaké vyšší stadium suverenity, na které náš prostý rozum nestačí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner