Do centra Prahy dnes míří protestující proti vládním opatřením

repro video: Novinky.cz

Demonstrace na náměstí republiky v Praze. | FOTO: repro video: Novinky.cz

Do centra Prahy je na dnešek svoláno několik protestních shromáždění a recesistických akcí. Protože již platí opatření ohledně shromažďování osob, nelze konat protestní pochody. Situaci na místě mají monitorovat stovky policistů a zástupci magistrátu a zapojí se i městská policie. Vedení Prahy vyzvalo demonstranty, aby dodržovali omezení daná vládou.

Na pražském náměstí Republiky zamířili odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Pořadatelé demonstraci nazvanou „Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci“ se mezi sebou svolali přes sociální sítě a účast předem potvrdily stovky lidí. Platná vládní opatření proti šíření covidu-19 umožňují konat demonstrace s maximálním počtem 100 účastníků. Na shromáždění budou dohlížet policisté, násilné střety neočekávají. Podle organizátorů bude akce nenásilná.

FB AB

Protest na náměstí Republiky uspořádali pořadatelé podle vyjádření na Facebooku proto, že vládní opatření proti epidemii covidu-19 nefungují, zato likvidují životy a devastují stát. Stát podle nich lidi šikanuje a straší. Další shromáždění se mají konat na Staroměstském náměstí a na Klárově.

Na místě jsou stovky lidí, ač policie hlídá prostor demonstrace, kde jich je přibližně povolená stovka. Davy ale zaplnily okolní ulice. Tam stojí mnohem více lidí než na samotné demonstraci a stále přicházejí další. Policie zpacifikovala také jednoho muže, který kladl odpor. Lidé během zásahu pískali…

Policie nijak nezasahuje, dochází ovšem k dílčím konfliktům kvůli upozorněním na rozestupy. Skupina několika mužů se například nevybíravě přela s antikonfliktním týmem a nařkla ho, že chce vyvolat konflikt.

Řečníci na demonstraci upozornili na to, že stát by měl chránit především seniory a nemocné, a ne přijímat plošná opatření, která postihnout ty, co nejsou nemocí nijak zvlášť ohroženi. ‚Každý z nás odpovídá za své zdraví sám. Nemusíme se nechat kolektivně chránit státem, protože nejsme malé děti,‘ zaznělo.“ (Novinky.cz)

Svolavatel protestu David Tesař dnes na náměstí Republiky řekl, že účastníci nezpochybňují covid-19, ale vadí jim opatření kabinetu. „Vláda likviduje životy, naše práva a naši zem,“ řekl Tesař. Kabinet podle něj lidem a podnikatelům nepomáhá. „Sráží nás na kolena. Když jsme se po jaru zvedli, nechali nás trochu nadechnout a teď nás na kolena zase srazili,“ dodal. Řada lidí dorazila kvůli státnímu svátku s českými vlajkami. Na transparentech psali například „Už i viry jsou schopnější než vláda“. Pořadatel před začátkem vyzval přítomné, aby si nasadili ‚náhubky‘, aby akce kvůli chybějícím rouškám účastníků nebyla rozpuštěna dřív, než začne. Po drobné potyčce pořadatelé vyzvali ke klidu s tím, že za ni mohou provokatéři.“ (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner