Do Česka dorazila záchranná dávka remdesiviru. Podle WHO ale nemá příliš vliv na přežití pacientů

Ilustrační foto  (repro video YouTube/NBCA)

Ilustrační foto | FOTO: repro video YouTube/NBCA

Klinické testy v rámci programů Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19. K obdobným závěrům studie WHO došla i u látek hydroxychlorochin, lopinavir a interferon beta. Na studii upozornil deník Financial Times. Podle výrobce remdesiviru, americké společnosti Gilead, nejsou data z klinických testů WHO v souladu s předchozími údaji. Tento týden česká vláda objednala 10.000 dávek uvedeného léku za více než 200 milionů korun.

Dodávka remdesiviru, který v českých nemocnicích už pomalu docházel, dorazila. „Mělo by ho být dost,“ řekl serveru iROZHLAS Pavel Březina, šéf české pobočky firmy Gilead, která lék dodává.

FORUM 24 (archiv)

„První dávku jsme přivezli v úterý. Bylo to jen tak tak, protože docházelo to původní množství, které alokovala Evropská komise. Ve čtvrtek nám do Česka přišlo dalších 1700 balení, takže by toho mělo být dost,“ dodal. Problém by ale mohl nastat v případě, že se počet nově nakažených bude stále pohybovat okolo 8.000 pozitivních případů denně. Další dodání by mělo proběhnout do konce října.

Nedostatek léku nehrozí ani podle mluvčí nemocnice na Na Bulovce Simony Krautové. „Aktuálně to je tak, že remdesivir dostaneme, jakmile o něj zažádáme. Funguje to naprosto bezproblémově,“ řekla serveru iROZHLAS.

WHO ale zveřejnila studii, která se uskutečnila ve 30 zemích a zaměřila se na vliv podávání léků na celkovou úmrtnost pacientů, na nutnost zavedení plicní ventilace a na délku hospitalizace pacientů. Studie obsahující výsledky testů bude publikována ve specializovaném časopise a v současnosti je ve fázi revize.

Šestiměsíční klinické testy týmů Světové zdravotnické organizace ve třiceti zemích světa zahrnuly zhruba 11.000 pacientů. Česká republika není mezi zeměmi, kde se výzkum WHO uskutečnil. Studie prokázala, že vliv remdesiviru na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí covid-19 je mizivý.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Americká společnost Gilead, která remdesivir vyrábí, nechtěla studii komentovat. Uvedla ale, že její výsledky nejsou v souladu s údaji z předchozích studií, které naopak přínos léku potvrdily. Gilead minulý týden zveřejnil studii, podle které remdesivir urychlil úspěšnou léčbu pacientů s nemocí covid-19 a snížil jejich úmrtnost. Studie byla vydána v časopise The New England Journal of Medicine.

Podle vedoucího lékaře Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Balíka remdesivir v současné době nejvíc pomáhá hospitalizovaným s lehčím průběhem covidu-19, aby se jejich stav nezhoršil. Ani Balík si ale netroufá odhadnout, zda bude zásoba remdesiviru stačit. „Pokud se to bude držet takhle vysoko, tak si myslím, že bude problém. Je to ale samozřejmě otázka poptávky a toho, kolik léku tady bude,“ přiblížil pro iROZHLAS.

Látka remdesivir, kterou vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, původně měla sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu. Lék je však od března nasazován i při léčbě pacientů s covidem-19. Česká vláda tento týden schválila nákup 10.000 dávek tohoto léku za 205 milionů korun. Od příštího roku bude remdesivir hrazen pojišťovnami běžným způsobem podle úhradové vyhlášky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]