Do Česka letí pomáhat s požárem v okolí Hřenska švédská letadla

Likvidace požáru v okolí Hřenska objektivem hasičů (HZS ÚK, se svolením autora)

Likvidace požáru v okolí Hřenska objektivem hasičů | FOTO: HZS ÚK, se svolením autora

Dvě letadla Air Tractor ze Švédska, která při hašení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku nahradí italské letouny Canadair, jsou už na cestě. Jejich přílet se očekává kolem 12:30. Každé z letadel pojme 3000 litrů vody. Na twitteru o tom informovali hasiči. Letouny z Itálie, které mají nádrže na 6000 litrů, se dnes musely vrátit, aby se zapojily do hašení požárů na Apeninském poloostrově.

„Po nezbytných procedurách a průzkumu budou okamžitě nasazeny do akce,“ uvedli hasiči k příletu švédských strojů.

(Týdeník FORUM)

Hasičům se i v pátek ráno daří držet požár v Národním parku České Švýcarsko na ploše pět krát dva kilometry. Večer a v noci na pátek natáhli vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země. V noci se hasiči zaměřili především na obranu evakuovaných obcí, Hřenska a Janova. Na webu o tom ráno informoval hasičský sbor Ústeckého kraje.

„Večer a v noci hasiči vytvářeli hadicové dopravní vedení k Pravčické bráně, aby mohla být tato lokalita bráněna i ze země,“ uvedli hasiči. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan v ČT doplnil, že hasiči chtějí mít lokalitu u Pravčické brány lépe pod kontrolou, protože tam stále hrozí vznik nových ohnisek. V místě dosud bylo možné zasahovat jen leteckým hašením.

V noci také doplnili vodu do požárních nádrží v Janově a Labské stráni, které se v předchozích dnech vyprázdnily. Hasičům při tom pomáhala i technika Správy a údržby silnic. Podle Marvana pořád vznikají nová ohniska, hasiči doufají, že v následujících dnech zaprší.

V Národním parku České Švýcarsko hoří od neděle. Požár v parku zasáhl rozlohu zhruba 1200 hektarů. Z ohrožených vesnic už muselo odejít kolem 500 lidí. Na místě bylo v posledních dnech zhruba 450 až 500 hasičů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články