Do Číny jedině s jednorázovým telefonem a „čistým“ laptopem, varuje úřad kvůli špionáži

oscartian547 on Foter.com, zdroj

Čína letos rozšířila vízový formulář ze čtyř na 13 stránek. Jak od turistů, tak i od lidí mířících na pracovní cestu nově požaduje podrobné údaje o zaměstnavateli, vzdělání, případné službě v armádě a o rodině. To všechno jsou velmi citlivá data a německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy za tímto prohloubeným zájmem tuší snahu vytipovat si příhodné subjekty ke sledování a pro výzvědné akce.

Zmíněný úřad upozorňuje, že si to žádá maximální obezřetnost. „Čínské tajné služby si své cílové osoby nově vybírají už při procházení žádostí o vízum,“ uvádí se v interní analýze jednoho zemského úřadu na ochranu ústavy, kterou má k dispozici německý server Focus Online. „Výrazně rozšířený katalog otázek pomáhá tajným službám optimalizovat výběr cílových osob pro útočníky,“ stojí v uvedeném dokumentu. K nově požadovaným údajům patří mimo jiné chronologický výčet všech dosavadních zaměstnavatelů žadatele o vízum. Zároveň je třeba uvést adresu a pracovní zařazení ve firmě nebo úřadu, telefonní číslo a jména šéfů.

Čínský komunistický aparát se kromě toho dožaduje podrobností o veškerých vojenských službách stejně jako o činnostech v zahraničí nebo zvláštních schopnostech žadatele. Mimo to je třeba uvést vzdělání a jazykovou výbavu. Číňané také chtějí informace o kontaktní osobě a rodině, jejich telefon a e-mail. „Velký objem osobních údajů získaný od žadatelů o vízum umožňuje čínským tajným službám zlepšit přípravu na příjezd určitých cílových osob,“ dodává německý úřad s tím, že vedle klasického špehování čínské úřady sáhnou i po dalších možnostech, které se jim v posledních letech naskýtají ve veřejném prostoru.

Karel Polák

Německý úřad v citované analýze upozorňuje na to, že tzv. cílová osoba „je od prvního kroku na čínském území pod dokonalým dohledem tajných služeb“. Před prozkoumáním dotyčného, jeho písemností, stejně jako telefonu a notebooku prakticky není úniku, dodává úřad.  Přesto však doporučuje vyplňovat vízový dotazník úplně a pravdivě. V opačném případě by člověk snadno porušil čínské zákony , což by režim mohl využít jako záminku k nátlaku, s jehož pomocí by si vymohl vynutit vyzrazení citlivých informací. Oč vyššímu riziku a hrozbám se člověk v Číně vystavuje, o to přehledněji by se tam měl chovat, doporučuje úřad.

K obezřetnosti na cestách do Číny ale především patří zásada nevozit s sebou víc citlivých informací, než je nezbytně nutné. Chytrý telefon se vyplatí nahradit telefonem jednorázovým, který lze nový pořídit za stovky korun. Stejně tak i běžně používaný notebook by měl zůstat doma. Na cestu do Číny je lepší přibalit záložní přístroj s jen minimem dat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner