Do druhého kola prezidentských voleb by postoupil Babiš s Pavlem, tvrdí průzkum. Překvapila Nerudová

Andrej Babiš, Petr Pavel (Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Andrej Babiš, Petr Pavel | FOTO: Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem

Pokud by se nyní konaly prezidentské volby, první kolo by podle průzkumu agentury Ipsos vyhrál šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ziskem 31,7 procenta. Do druhého kola by postoupil generál Petr Pavel, který by získal 23,8 procenta hlasů. Na třetí místo se vyšvihla bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Získala by přes 10 procent.

Podle výsledků volebního průzkumu, který provedla agentura Ipsos mezi 30. červnem a 7. červencem 2022 na reprezentativním vzorku populace ČR starší 18 let, dosahují Andrej Babiš i Petr Pavel shodného volebního potenciálu kolem 39 procent hlasů. Ten vyjadřuje procento hlasů, které by daný kandidát dostal v případě, že by ho volili všichni ti, kteří ho v současnosti alespoň zvažují. Na třetím místě je Danuše Nerudová, o její volbě uvažuje 20,1 procenta voličů.

Agentura Ipsos / se souhlasem
Volební model a potenciál, červenec 2022 | ZDROJ: Agentura Ipsos / se souhlasem

Mladí by volili Nerudovou či Hilšera

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš má největší podporu mezi voliči ve věkové skupině nad 60 let, kde by získal v prvním kole přes 40 procent hlasů. Naopak nejméně by ho volili občané České republiky, kterým je mezi 18 a 29 lety. Ti nejvíce podporují právě Danuši Nerudovou, ale také senátora Marka Hilšera, který se do boje o Hrad pustil i v roce 2018. Získal ale pouze 8,83 procenta hlasů a do druhého kola nepostoupil.

Generál ve výslužbě Petr Pavel dokáže rovnoměrně oslovovat všechny generace voličů. Spíše starší věkové skupiny potom podporují odboráře Josefa Středulu.

Agentura Ipsos / se souhlasem
Volební model podle věkových skupin, červenec 2022 | ZDROJ: Agentura Ipsos / se souhlasem

Pokud by se volby konaly v červenci, zúčastnilo by se jich 71 procent právoplatných voličů. Pouze 4 z 10 voličů, kteří jsou přesvědčeni o tom, že přijdou k prezidentským volbám, jsou zároveň pevně přesvědčeni o kandidátovi, kterému by udělili hlas. Pětina lidí, kteří rozhodně chtějí přijít k volbám, zatím vůbec neví, koho volit.

Výzkum byl realizován 30. června až 7. července letošního roku na reprezentativním vzorku populace ČR starší 18 let, použit byl kvótní výběr respondentů podle pohlaví, věku, vzdělání, kraje a velikosti sídla, přičemž byly vzájemně provázány následující kvóty: vzdělání a věk, pohlaví a věk. Celkem se výzkumu zúčastnilo 1003 respondentů.

Babiš se ještě nerozhodl, Pavel taktizuje

I když by podle výzkumu poslanec a bývalý předseda vlády Andrej Babiš první kolo voleb vyhrál, není zatím jisté, jestli se ho vůbec zúčastní. Kandidaturu na Hrad totiž stále neoznámil a podle svých vlastních slov si rozhodnutí o kandidatuře rozmyslí až na poslední chvíli. Pohodlnou nominaci by navíc získal od svých vlastních poslanců.

(Týdeník FORUM)

Naopak generál ve výslužbě Petr Pavel tvrdí, že se voleb zúčastní, ale oficiální kandidaturu zatím ohlašovat nechce. „Oficiální ohlášení kandidatury, a tedy zahájení kampaně je věcí volební taktiky. Každý kandidát, který má svůj tým, má také představu o taktice a chce kandidaturu ohlásit v momentu, který je pro něj z jeho pohledu nejvhodnější. Já si myslím z několika důvodů, že zatím nejvhodnější okamžik nenastal,“ řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24. „Konec léta nebo začátek podzimu bude proto pro oznámení kandidatury vhodnější,“ doplnil. Podpisy občanů, aby se voleb mohl zúčastnit, nicméně už začal sbírat.

Danuše Nerudová už svoji kandidaturu oficiálně oznámila a čeká, až dosáhne požadovaného počtu podpisů mezi občany. Hranice je nastavena na 50 tisíc. Tohoto čísla už v půlce června dosáhl další z kandidátů, podnikatel Tomáš Březina. Počet a pravost podpisů se však ještě musí ověřit.

Současné hlavě státu Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023, znovu už kandidovat nemůže. První kolo prezidentských voleb se odehraje v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články