Do konce června se čeká zpráva americké vlády o UFO

Ilustrační foto. (Pixabay/JuliusH)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/JuliusH

Do konce června má být zveřejněna očekávaná zpráva americké vlády o UFO (neidentifikovaných létajících objektech). Odtajněnou zprávu si vyžádal Kongres po četných hlášeních americké armády o objektech, které byly spatřeny při nevyzpytatelném pohybu na obloze.

Oznámení, které by působilo dříve poněkud bizarně, ukazuje jakousi změnu mentality, kdy se americké vojenské a politické vedení USA změnilo ze skeptiků ve zvědavce.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

BBC.com, připomíná, že se však očekává jen málo přesvědčivých důkazů, které by potvrdily nějaké mezigalaktické návštěvy. Vojenští představitelé se spíše zabývají myšlenkou, že by se mohlo jednat o technologie, které by mohly patřit protivníkům USA, jako jsou Rusko nebo Čína.

Loni v srpnu Pentagon zřídil pracovní skupinu pro neidentifikované letecké úkazy, která se má zabývat pozorováním neznámých létajících objektů. Úkolem této skupiny je odhalovat, analyzovat a katalogizovat tyto jevy a také získat vhled do povahy a původu UFO, uvedl Pentagon.

Utajená verze zprávy skupiny byla poskytnuta zákonodárcům na začátku tohoto měsíce. Nejmenovaní představitelé sdělili americkým médiím, že zpráva nenalezla žádné důkazy o mimozemské aktivitě, ale také ji nevyloučila. Pracovní skupina údajně také zjistila, že pozorovaná UFO nejsou tajnou americkou vojenskou technologií.

Úředníci zkoumali více než 120 incidentů z posledních dvou desetiletí, včetně tří videí, která Pentagon odtajnil v loňském roce a popsal je jako zachycující nevysvětlitelné letecké úkazy.

Ačkoli se neočekávají žádná převratná odhalení, existence vládní zprávy o tolik omílané záležitosti ukazuje, jak se UFO přeneslo z oblasti čistě vědeckofantastické popkultury do světa národní bezpečnosti USA.

Tlak veřejnosti na USA, aby zveřejnily, co vědí o mimozemšťanech, se stupňuje již několik desetiletí, protože civilní skupiny takzvaných ufologů tvrdí, že důkazy o jejich existenci byly vládou potlačeny. Pentagon v tichosti shromažďuje údaje od roku 2007 v rámci málo známého vojenského programu Advanced Aerospace Threat Identification Program.

Peníze na tento program přišly na žádost nevadského senátora Harryho Reida, demokrata, který zastupoval region, do něhož spadá Oblast 51 – vojenská základna, kde se podle konspiračních teoretiků od roku 1947 zkoumají ostatky získané při havárii mimozemšťanů ve městě Roswell.

Rabín Lionel Blue (F24)

Bývalí vrcholní představitelé a dokonce i prezidenti USA se nedávno vyjádřili k tomu, zda je pravda skutečně někde venku. Vedoucí volební kampaně Hillary Clintonové John Podesta, dlouholetý stoupenec teorií o UFO, během její kampaně v roce 2016 slíbil, že v případě svého zvolení zveřejní tajné vládní zprávy o mimozemšťanech. Hillary Clintonová ovšem zvolena nebyla. Věci se ale ujal prezident Donald Trump, který v loňském rozhovoru řekl, že neprozradí ani své rodině, co se o mimozemšťanech dozvěděl. Nebudu vám říkat, co o tom vím, ale je to velmi zajímavé, řekl.

Bývalý prezident Barack Obama v květnu moderátorovi televizní show Jamesi Cordenovi sdělil, že neexistuje žádná laboratoř, kde by se uchovávaly pozůstatky mimozemšťanů a jejich vesmírná loď. Co je pravda, a to myslím skutečně vážně, je to, že existují záběry a záznamy objektů na obloze, o kterých nevíme přesně, co jsou zač. Nedokážeme vysvětlit, jak se pohybovaly, jejich trajektorii… A tak, víte, myslím, že lidé stále berou vážně snahu vyšetřit a zjistit, co to je.

Snaha zveřejnit, co je o UFO známo, našla své příznivce i v Kongresu, jak republikány, tak demokraty, kteří tvrdí, že zpráva ukončí stigma, které může vojákům bránit v tom, aby o nevysvětlitelném setkání řekli nadřízenému.

Další američtí vojenští a zpravodajští činitelé podrobně popsali podivná pozorování, přičemž některé z nejvěrohodnějších zpráv pocházejí od pilotů, kteří osobně pozorovali UFO v blízkosti vojenských zbraní a výcvikových zařízení ze svých kokpitů.

V březnu shrnul tyto jevy bývalý ředitel národních zpravodajských služeb Donalda Trumpa John Ratcliffe, který dříve dohlížel na všech 18 amerických zpravodajských agentur. Televizi Fox News řekl: Upřímně řečeno, pozorování je mnohem více, než bylo zveřejněno. Mluvíme o objektech, které viděli piloti námořnictva nebo letectva, nebo byly zachyceny satelitními snímky, které se upřímně řečeno zapojují do akcí, které je obtížné vysvětlit. O pohybech, které je těžké reprodukovat, na které nemáme technologii nebo se pohybují rychlostí, která překračuje zvukovou bariéru, aniž by se ozýval sonický třesk.

V pořadu 60 minut stanice CBS News z minulého měsíce dva bývalí piloti námořnictva hovořili o tom, že v Tichém oceánu viděli objekt, který jako by odrážel jejich pohyb.

Jeden z pilotů ho popsal jako malý bílý objekt vypadající jako bonbony tic-tac“. Přesně tak to vypadalo, až na to, že to letělo velmi rychle a velmi nevyzpytatelně a my jsme nemohli předvídat, jakým směrem se to otočí nebo proč to manévruje tak, jak to manévruje, nebo jaký to má pohon,“ řekl svědek a bývalý námořní pilot Alex Dietrich pro BBC News.

Nemělo to žádnou zjevnou kouřovou stopu ani pohon. Nemělo to žádné zjevné letové řídicí plochy, které by umožňovaly manévrovat způsobem, jakým manévrovalo.“

Bývalý senátor Reid obhajoval 22 milionů dolarů (16 milionů Kč), které získal na původní program UFO v Pentagonu, tím, že tuto problematiku zkoumaly i jiné země, podle něj Rusko a Čína. Výzkum provedený americkým ministerstvem obrany prý ukázal, že ne dva lidé, čtyři lidé nebo šest lidí nebo dvacet lidí, ale stovky a stovky lidí tyto věci viděly, někdy všichni najednou“.

Zatím tedy můžeme předpokládat, že se o neznámých objektech dozvíme jen to, že je někdo pozoroval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]