Do letecké bitvy o Bělorusko se zapojili i Rusové. Nepovolili přílet letadla Air France

Ilustrační foto. (commons.wikimedia.org/CC BY 2.0/abdallahh)

Ilustrační foto. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 2.0/abdallahh

Francouzská letecká společnost Air France zrušila osobní let z Paříže do Moskvy, jehož trasa měla vést kolem Běloruska. Letadlo by tedy vstoupilo do ruského vzdušného prostoru novým koridorem, ale ruské úřady k tomu společnosti Air France nedaly okamžité povolení.

Jak píše web Openmedia.io, kancelář letecké společnosti tuto událost sdělila listu Novaja Gazeta. Tenista Jevgenij Kafelnikov jako první informoval o tom, že let PařížMoskva byl 26. května zrušen, protože Rusko nedalo povolení k letu v novém koridoru, napsal na twitteru.

()

Jeho známý se měl tímto letadlem vrátit do Ruska, řekl. Tři hodiny seděl v letadle, a pak byl let zrušen, uvedl sportovec. Další cestující letu, Michelle Sindiuková, poslala listu Novaja gazeta video, na kterém posádka Air France hovoří s cestujícími po naložení letadla. Na nahrávce pilot do hlasitého odposlechu oznamuje, že letadlo stále nemá povolení vstoupit do ruského vzdušného prostoru. Pokud ho brzy nedostane, bude let přeložen na 27. května.

Air France potvrzuje, že let AF1154 (PařížMoskva) musel být zrušen z technických důvodů souvisejících s obletem vzdušného prostoru Běloruska, uvedla kancelář francouzské letecké společnosti. To, jak poznamenávají, vyžadovalo získání nového povolení ruských úřadů ke vstupu do ruského vzdušného prostoru.

Ruský úřad pro leteckou dopravu se odmítl pro Open Media vyjádřit. Na moskevském letišti Šeremeťjevo, kde měl let Air France přistát, bylo deníku Novaja Gazeta doporučeno, aby své dotazy adresoval dopravci.

Evropské úřady doporučily místním leteckým společnostem, aby se vyhýbaly území Běloruska poté, co byl 23. května v Minsku zadržen let společnosti Ryanair na trase Athény–Vilnius, který doprovázela vojenská stíhačka pod záminkou hlášení o výbušninách. Na palubě letadla byl Roman Protasevič, spoluzakladatel běloruského opozičního kanálu Telegram Nexta. Po přistání byl zadržen. Zprávy o bombovém ohrožení se nakonec nepotvrdily. V Bělorusku je Protasevič obžalován v trestním řízení ve věci organizování masových nepokojů a KGB ho zařadila na seznam osob zapojených do teroristických aktivit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]