Legendární Kámen osudu, nazývaný také Korunovační kámen, který symbolizuje skotskou státnost, dorazil z Edinburghu do Londýna, kde bude významnou součástí blížící se korunovace britského krále Karla III. Jeho přesun provázela přísná bezpečnostní opatření. Po korunovaci bude kámen opět navrácen do Skotska. Informovala o tom agentura Reuters.
Kámen vážící 152 kilogramů byl ve čtvrtek večer za přísných bezpečnostních opatření převezen do londýnského Westminsterského opatství, kde v sobotu 6. května proběhne korunovace Karla III. Během ceremoniálu bude umístěn pod starodávným korunovačním trůnem.
Na kameni byli korunováni skotští králové až do roku 1296. Tehdy ho král Eduard I. Anglický, přezdívaný Kladivo na Skoty, odvezl do Westminsterského opatství v Londýně. Do skotského Edinburghu se Kámen osudu natrvalo vrátil po 700 letech, konkrétně v roce 1996.
Podle jedné z legend je kámen původním podstavcem archy úmluvy v jeruzalémském chrámu. Odtud se následně měl přes Egypt, Sicílii a Španělsko dostat do Irska, kde byl umístěn na vrchu Tara. Právě tam byli korunování irští králové.
Následně se ho podle židovské legendy měli zmocnit Skotové a jejich král MacAlpin. Ten v polovině 9. století sjednotil Skoty a Pikty a za své sídlo si zvolil město Scone, které se tak stalo sídelním městem skotských králů. I proto se kamenu říká také Kámen ze Scone.
Korunovační kámen byl součástí trůnu i při korunovaci zesnulé královny Alžběty II. v červnu 1953.
Přípravy na korunovaci vrcholí
Už v minulém týdnu stovky vojáků nacvičovaly vojenský průvod, který bude součástí ceremonií při korunovaci krále Karla III. a jeho chotě Camilly. Vojáci projeli na koních zhruba dva kilometry dlouhou trasu od Buckinghamského paláce k Westminsterskému opatství, kterou ve slavnostní den projede i královský pár.
Největší vojenské ceremonie od korunovace Karlovy matky Alžběty II. v roce 1953 se zúčastní více než 6000 vojaček a vojáků. Budou mezi nimi i téměř čtyři stovky příslušníků armád ze zemí britského Společenství, ve kterých je Karel III. hlavou státu.
Karel III. a Camilla přijedou ke korunovaci ve státním kočáře, který byl vyroben v roce 2012 při příležitosti diamantového jubilea nástupu královny Alžběty II. na trůn. Při zpáteční cestě z Westminsterského opatství použijí zlatý státní kočár, který se tradičně používá při korunovacích.
Průvod kolem Trafalgarského náměstí a třídy The Mall bude výrazně kratší než při Alžbětině korunovaci před 70 lety. Tehdy procesí s panovnicí vedlo po osmikilometrové trase, která zahrnovala také nákupní třídy Oxford Street a Regent Street. Také samotná korunovace má být o zhruba hodinu kratší než u Karlovy matky.
V den korunovace podle víkendového prohlášení britského ministerstva obrany zazní z britských válečných lodí a armádních základen po celé zemi salvy a později nad palácem proletí vojenská letadla, od spitfirů z druhé světové války po moderní stíhačky.
Dorazí prezident Pavel s manželkou
Princ Charles se stal oficiálně králem Karlem III. po zářijové smrti své matky. Na jeho korunovaci byli pozváni představitelé zemí z celého světa spolu s vysoce postavenými členy britské královské rodiny, včetně následníka trůnu prince Williama a jeho rodiny. Králův mladší syn, princ Harry, který se v roce 2020 vzdal své role v královské rodině, přijede na korunovaci bez manželky a dětí. Za Česko se akce zúčastní prezident Petr Pavel s manželkou Evou.