Do Moskvy Zeman pojede, velvyslanci USA zavře dveře

Eric Drooker

Prezident Zeman poskytl „velikonoční“ rozhovor Parlamentním listům, kde se dosti kriticky vyjádřil jak k názoru amerického velvyslance na Zemanovu cestu do Moskvy, tak poměrně nevybíravě k osobě kardinála Miloslava Vlka.

Pasáž ohledně velvyslance zní takto:

„Nedávno vás v ČT zkritizoval americký velvyslanec Andrew Schapiro v souvislosti s oslavou konce války v Moskvě. Prý bude prekérní, když na tribuně na Rudém náměstí budete jako jediný státník zemí EU. Co o tom soudíte? A je v pořádku, když velvyslanec takto komentuje politiku cizího státu?

Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem.

Neuvažujete kupříkladu, že byste si velvyslance Schapira pozval na Pražský hrad a své postoje mu podrobně vysvětlil?

Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené.“

Tolik Zeman.

Co se vlastně stalo? Shapiro v pořadu České televize o Zemanovi řekl: „Možná bude jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie na tribuně a bude sledovat vojenskou přehlídku ruské armády, když ta armáda destabilizuje jeden ze států sousedících s EU.“ Také k tomu dodal: „Není na mně nebo na kterékoli jiné zemi, aby říkala českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat.“

Zeman se ale zjevně velmi urazil. Velvyslanec má přitom pravdu. Zemanova účast bude působit poněkud trapně, protože jde o přítomnost na přehlídce, kde se předvede armáda, která povedla okupaci části sousední země a porušila tak mezinárodní právo. Kdyby se Zeman účastnil na položení věnce u hrobu rudoarmějců, nikdo by nemohl nic říci. Památka obětí by tím byla uctěna a Zeman by nemusel dělat ozdobný fíkus někde na tribuně poblíž Kim-Čong-una.

Kdo mu tohle radí?

Kdo mu tenhle výlet poradil? Martin Nejedlý, jeho externí poradce, člověk ne zcela zmapované minulosti, který je jednatelem LUKOIL Aviation Czech? Nebo mu to řekli na ruské ambasádě, kde Zemanovi – na rozdíl od zlých pravdoláskařů – jistě rozumějí?

Zeman už by měl udělat definitivní coming out a přiznat, kam ho srdce, nebo co to je, táhne. To ovšem neudělá, protože pro Moskvu je to nejlepší takhle. Zeman jako údajně nezávislý hlas, který si čas od času myslí to, co Kreml. Jasně proruský prezident by příliš tloukl do očí. I když to on už tluče teď. Hezké bylo už to, jak ze sebe dělal klauna v září loňského roku, když říkal: „Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda, a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou.“ Zaštiťovat se Lavrovem je dost odvaha. Podle Putina také nebyli ruští ozbrojenci na Krymu, aby se k nim pak přiznal a vyznamenal je. Opravdu prezidentovi nevadí, že hraje roli v takové frašce?

Takže Lavrovovi se věří, do Moskvy se pojede, ale americký velvyslanec bude mít na Hrad dveře zavřené.

O kardinálovi Vlkovi Zeman řekl: „Kardinál Vlk je zřejmě zatrpklý člověk, se kterým cítím soucit.“ To proto, že Vlk pravil, že Zeman nemá co úkolovat církev, na co použije své peníze. Jenže to Zeman skutečně nemá. Pokud  jde o úkolování, ať si raději pohlídá sám sebe. A když už jde o tu zatrpklost, no… Škoda slov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články