Poslanci by měli tento týden zahájit úvodní debatu o vládním konsolidačním balíčku. Projednávat jej mají na mimořádné schůzi, která začne v úterý od 10. hodiny. Podle ekonomky a bývalé prezidentské kandidátky Danuše Nerudové není balíček ideální, obsahuje prý totiž chyby. Na sociální síti kritizovala například rozdílnou sazbu DPH u novin a časopisů. Ostřejší byl pak bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek, který takový krok označil za do nebe volající nesmysl.
„Proč má béčková detektivka přednost před vědeckým časopisem? A pornografický časopis před seriózními novinami? Dejte, proboha, knihy, časopisy i noviny do jedné sazby,“ vyzval na sociální síti Miroslav Kalousek. „Jejich rozdělení do tří sazeb je do nebe volající nesmysl, který navíc zkomplikuje a zdraží správu daně,“ zkritizoval část vládního konsolidačního balíčku bývalý šéf státní kasy.
Podle Kalouska jsou jediným důvodem balíčku nezbytné úspory. Ty však exministr označil na nedostatečné. „A většina detailních výhrad směřuje k novele zákona o DPH, která má na bilanci negativní dopad. Vláda přijde o peníze a ještě bude terčem kritiky. To mi přijde absurdní,“ dodal Kalousek.
Kritická je také ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. „Konsolidační balíček není ideální. Je to výsledek kompromisu. Beru ho jako malý krůček k systémovým reformám, které musíme udělat, abychom udrželi krok se zeměmi kolem nás. Balíček ale obsahuje zjevné chyby, které by měly být odstraněny,“ napsala na twitteru. Jako příklad napsala 21procentní DPH u balené vody nebo rozdílnou sazbu DPH u novin a časopisů.
K vládnímu konsolidačnímu balíčku se poslanci mimořádně sejdou na schůzi, která začne v úterý od 10. hodiny. Schůzi svolala z podnětu koaličních poslanců místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN).
Konsolidační balíček, který přináší například různé změny v daních, budou poslanci projednávat v úvodním kole. Jde o úpravy celkem 63 zákonů. V příštím roce by měla navrhovaná opatření zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy.
Balíček počítá také s úpravou DPH. Namísto tří sazeb daně z přidané hodnoty (10, 15 a 21 procent) mají být od roku 2024 pouze dvě. Základní sazba DPH zůstane 21 procent, snížená sazba bude nově 12 procent. Na knihy bude nově nulová daň. Ze současných 10 na 21 procent by se pak měly nově dostat noviny, zatímco časopisy budou ve 12procentní sazbě.
Opoziční klub hnutí ANO tvrdí, že balíček poškodí ekonomiku a zpomalí její růst. Bude proto prosazení předlohy bránit. Také předseda poslanců SPD Radim Fiala už dříve řekl, že toto hnutí využije všechny zákonné prostředky, aby bránilo projednání balíčku.