Do několika týdnů bude spuštěna výcviková mise ukrajinských vojáků v EU, oznámil Borrell

Výcvik až 15 tisíc Ukrajinců se bude odehrávat v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU. Borrell uvedl, že mnoho zemí je ochotných se do projektu zapojit (European Parliament / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Výcvik až 15 tisíc Ukrajinců se bude odehrávat v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU. Borrell uvedl, že mnoho zemí je ochotných se do projektu zapojit | FOTO: European Parliament / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Výcviková mise pro ukrajinské vojáky, kterou se v pondělí 14. listopadu chystají schválit zástupci členských zemí Evropské unie, bude v provozu do několika týdnů. Při příchodu na jednání ministrů zahraničí v Bruselu to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Rada EU podle něj také schválí rozšíření sankcí za represe vůči demonstrantům v Íránu.

Unijní ministři v pondělí odsouhlasí zahájení tréninkové mise asi dva a půl měsíce poté, co Borrell předložil prvotní návrh na jednání v Praze. Mise na podporu ukrajinské armády podle něj byla připravena v rekordním čase. „Bude spuštěna a bude funkční za několik týdnů,“ řekl Borrell novinářům.

(Týdeník FORUM)

Výcvik až 15 tisíc Ukrajinců se bude odehrávat v Polsku, přispívat k němu zřejmě bude i řada dalších členských států EU. Borrell uvedl, že mnoho zemí je ochotných se do projektu zapojit. Které to jsou, zatím není jasné.

Unie svou výcvikovou misi spouští po téměř devíti měsících války v momentě, kdy si Kyjev připsal další úspěch v podobě vytlačení ruských okupantů z města Cherson. Borrell tento vývoj označil za velmi dobrou zprávu a odmítl spekulace o tom, že by Západ mohl Ukrajinu tlačit do vyjednávání s Moskvou.

„Ukrajina se rozhodne, co udělat. Naší povinností je podporovat ji,“ uvedl.

Kromě situace na Ukrajině se v pondělí ministři sedmadvacítky chtějí zabývat mimo jiné také Íránem. Podle Borrella schválí sankce proti dalším osobám zodpovědným za násilné potlačování demonstrací, které v zemi vypukly po smrti mladé ženy Mahsy Amíníové v policejní vazbě. Očekává se také debata o dodatečných postizích íránských subjektů za vojenskou podporu Rusku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články