Do poloviny českých domácností jdou 2 miliony novin. Cenzorům navzdory

Eric Drooker

Navzdory snahám, aby dvoumilionové vydání Týdeníku FORUM určené pro co nejširší vrstvy českých voličů nebylo vůbec vytištěno, se redakci podařilo zajistit tisk ve dvou novinových tiskárnách v okolních zemích a u jedné domácí tiskárny s mírně odlišnou technologií, než je klasický tisk novin. Právě nyní, na počátku volebního týdne, který rozhodne o osudu Česka, vrcholí distribuce novin do dvou milionů schránek po celé zemi. Pokud se vám tento nápad líbí, podpořte jej tím, že si Týdeník FORUM předplatíte (ZDE).

Česko je katastrofálně zadlužené, inflace stoupá. Důchodci jsou obětí vylhané propagandy o tom, že se prý o ně žádná vláda nestarala tak jako ta Babišova. Přitom realita je taková, že důchody dříve odpovídaly vyššímu procentu průměrné mzdy, než je tomu dnes. To jsou motivy ze speciálního vydání Týdeníku FORUM, který vyšel v nákladu 2 050 000 výtisků.

„Provedení novin je přizpůsobeno masovému čtenáři,“ říká šéfredaktor Pavel Šafr. „I tak se ale redakce nevyhnula složitějším tématům, jako je systematický konflikt zájmů, který je pro českého premiéra Andreje Babiše nástrojem pro ovládání společnosti.“ Hlavním přínosem novin je, že prostřednictvím podrobné mapy demonstrují co nejširšímu množství voličů, jak obludnou strukturou je holding Agrofert, který zasahuje takřka do většiny oblastí ekonomického života společnosti a je úzce napojený na stát.

DVOUSTRANA „TOTO JE BABIŠOVO“:

fo_8-9_panorama

Právě v tom tkví Babišův mocenský systém, že zároveň ovládá stát a souběžně s tím řídí ekonomický kolos, který od státu pobírá dotace a získává veřejné zakázky. Babiš má zároveň možnost upravovat si pravidla hry včetně zákonů tak, aby se hodily Agrofertu při podnikání. Tím porušuje klíčové pravidlo svobodné ekonomiky a vůbec svobodné společnosti, které tkví v rovných podmínkách pro všechny. Babiš je jediným politickým lídrem, který provozuje média a zaměstnává novináře.

Témata novin se ale netýkají pouze Andreje Babiše. Jsou zde také kupříkladu články o dezinformacích a návod, jak se jim bránit. V zadní části novin je pak i ukázka standardního obsahu Týdeníku FORUM s nabídkou předplatného.

Poté co tisk novin po zaplacení zálohy a přijatých objednávkách odmítly dvě velké tiskárny, obrátila se redakce na zahraniční vydavatele tisku. Pomohlo nám vydavatelství Petit Press, které vydává na Slovensku deník SME, a vydavatelství Neue Passauer Presse, které dlouhá léta vydávalo české regionální deníky. V Česku pomohla projektu jediná tiskárna, a to Svoboda, která má ovšem odlišnou a o něco dražší technologii tisku, než jsou klasické novinové rotačky. Kvůli opakovaným pokusům zabránit tisku novin tak došlo k prodražení celého projektu.

Tisk dvou milionů novin umožnili zejména čtenáři ve veřejné sbírce sdružení FREE CZECH MEDIA, v níž redakce získala za šest let již přes 13 milionů korun. Další milion redakce obdržela od čtenářů na transparentní účet v souvislosti s přípravou Týdeníku FORUM. Pro jeho vybudování si navíc firma vzala šestimilionový úvěr. Pro vytištění a rozšíření dvou milionů novin se redakce rozhodla poté, co se ukázalo, že v naší zemi již takřka není možné sdělit v klasické reklamě, o čem Týdeník FORUM píše, a reklamní rozpočet tudíž nebyl vyčerpán.

Redakce ovšem musela kvůli obstrukcím utratit za tento projekt o tři čtvrtě milionu korun více a prosí své příznivce o podporu. Je pro nás zásadní napomoci svobodným poměrům v České republice. Potřebujeme ale také fungovat dál jako zdravá firma. Pomozte nám, prosím.

Účet veřejné sbírky je 6018253329/0800

Týdeník FORUM si můžete předplatit na www.tydenikforum.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články