Do prevence rakoviny politika nepatří. VZP řekla, proč odloží rozeslání brožury s Babišem

Všeobecná zdravotní pojišťovna, ilustrační foto (AdobeStock)

Všeobecná zdravotní pojišťovna, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Na hlavu premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve středu snesla ostrá kritika opozičních politiků kvůli brožuře k prevenci rakoviny, v níž je i fotka předsedy vlády. Babiš posléze řekl, že brožura určená pro dva miliony domácností bude rozeslaná až po říjnových volbách. S dotazy, jak to s publikací nakonec bude, se redakce deníku Forum 24 obrátila přímo na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). 

Tiskové oddělení největší zdravotní pojišťovny v Česku zdůraznilo, že nechce míchat prevenci rakoviny s politikou a předvolebním bojem. „Prioritou VZP je onkologická prevence a považovali bychom za velmi nešťastné, kdyby se diskuse o problematice onkologických onemocnění jakkoli politizovala. Právě ve chvíli, kdy se debata posunula do politické roviny, jsme se rozhodli termín rozeslání brožury odložit,“ vzkázala za VZP Viktorie Plívová. Na dotaz, kdy tedy pojištěnci informační materiál konkrétně dostanou, ale nejprve neodpověděla, informaci doplnila až po urgenci. „V tuto chvíli ještě není přesný termín distribuce onkologické brožury stanoven. K jejímu rozeslání dojde nejdříve po volbách. O změně termínu rozhodla VZP sama,“ ujistila její mluvčí.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

„Není však pro nás podstatné, zda brožura vyjde nyní, nebo o měsíc později,“ zdůraznila Plívová a zároveň tak znovu potvrdila, že rozeslání materiálu přibližně dvěma milionům klientů se uskuteční až po parlamentních volbách, které se konají za tři týdny. „Samotné vydání brožury hodnotíme z čistě věcného hlediska, neboť je dobře připravena a promlouvají v ní k lidem špičkoví odborníci ve svých oborech. Má nemalý potenciál v oblasti prevence a edukace obyvatel, obzvláště poté, co došlo v průběhu pandemie covidu-19 k výraznému propadu v počtu preventivních prohlídek,“ doplnila mluvčí VZP.

Důležité je, abychom o onkologické prevenci nepřestali mluvit, poukazovali na to, že včasný záchyt nemoci velmi přispívá k vyšším šancím na úspěšnou léčbu a z hlediska veřejných financí také velmi snižuje náklady na nutnou zdravotní péči o pacienta. Z hlediska VZP jsou to ve všech směrech naprosto klíčové aspekty péče o naše klienty,“ uvedla Plívová.

Rovněž potvrdila informace z veřejného prostoru, že náklady na výrobu a distribuci brožury nepřekročí 15 milionů korun. „Jsou čerpány z provozního fondu VZP, respektive z financí, které se podařilo uspořit na provozních výdajích pojišťovny,“ upřesnila. Větší část klientů podle Plívové dostane opozicí kritizovanou brožuru v elektronické podobě, jen menší část fyzicky.

Brožura věnovaná prevenci rakoviny, v níž je také fotografie premiéra, se na přetřes dostala na středeční schůzi sněmovny. Na kritiku opozice, že si za veřejné peníze dělá předvolební kampaň, Babiš opáčil, že to on brožuru vymyslel a že „nic nezneužívá“. Až po neustávající palbě opozičních zákonodárců, během níž místopředseda ODS Zbyněk Stanjura zparodoval i předvolební heslo hnutí ANO, Babiš připustil, že nařídí rozeslání brožury VZP až po volbách.

„Pokud se opozice tak strašně bojí jedné mojí fotky na konci brožury, kterou jsem vymyslel a zorganizoval a ve které je hlavně 19 špičkových odborníků na rakovinu, vydáme ji po volbách. Nemám s tím problém,“ napsal posléze premiér na twitteru. Na jeho vyjádření kousavě reagovala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která v odpovědi neoslovila premiéra, ale jeho blízkého spolupracovníka Marka Prchala. „Ne, pane Prchale, my se vás nebojíme, vy se bojíte nás, a proto musíte lhát a zneužívat v kampani i rakoviny. Je to jen vrchol ledovce, kdy jste schopný zneužít pro hlasy úplně cokoliv. To je zhoubné, a to musíme SPOLU za 23 dní vyříznout,“ přidala i odkaz na rychle se blížící volby do sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články