Do Rady ČT zvolila sněmovna pouze Ilju Racka. O dalších rozhodne druhé kolo

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Na jedno volné místo v Radě Českého rozhlasu ve středu poslanci zvolili historika Jaroslava Šebka, kterého navrhla Akademie věd ČR. Do Rady České televize usedne po prvním kole volby na jedno z pětice volných míst pouze bývalý ředitel ostravského studia veřejnoprávní televize Ilja Racek.

Dalších osm kandidátů na tato místa postupuje do druhého kola volby. Na jedno volné místo v Radě ČT po odvolané radní Haně Lipovské poslanci nikoho nezvolili, do druhého kola volby postupují bývalí radní Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa. Výsledky dnešní tajné volby oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

(Týdeník FORUM)

Členy rad veřejnoprávních médií volí poslanecká sněmovna. V devítičlenné rozhlasové radě se uvolnilo jedno místo poté, co na tuto funkci rezignoval před volbami lídr pražské kandidátky SPD Josef Nerušil. Šebek v dnešní volbě obdržel 156 hlasů z celkových 181 odevzdaných hlasů. Neuspěli grafik Kamil Machart ani producent a někdejší dramaturg Českého rozhlasu Stanislav Zdílna.

Do Rady ČT volili poslanci ve dvou volbách. V jedné obsazovali jedno místo za odvolanou radní Lipovskou. Sněmovna ji odvolala loni v září kvůli podezření z porušení zákona o České televizi a ztrátě nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandidovala v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok. O její místo se nyní utkají Váňa a Šarapatka, neuspěla Karolína Rezková.

V druhé televizní volbě obsazovali poslanci pět míst a vybírali z 15 kandidátů. Zatímco dnes vybrali pouze jednoho, zbylá čtyři místa se pokusí obsadit ve druhém kole volby. Do něj postoupili Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.

()

Oficiální výsledky sněmovna oznámí ve čtvrtek ráno. Mandáty dosavadních i nově zvolených členů rad však zřejmě vyprší ještě v letošním roce, a to bez ohledu na to, kdy a jak byli zvoleni. Vládní koalice totiž připravuje zákon, který změní způsob jejich volení.

Rady veřejnoprávního rozhlasu a televize představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů.

Část členů Rady České televize měla sněmovna volit už v minulém volebním obdobím. Kluby tehdejší opozice ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN i za přispění tehdy vládní sociální demokracie volbu zablokovaly. Někteří poslanci mluvili o hlasovací koalici tehdy vládního hnutí ANO a opozičních SPD a KSČM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]