Rakouská ministryně pro EU a ústavní záležitosti Karoline Edtstadlerová v rozhovoru pro Tagesspiegel řekla, že v případě, že by ruský prezident navštívil Rakousko, byl by na základě mezinárodního zatykače okamžitě zatčen.
„Kdyby Putin přijel do Rakouska, byl by zatčen. Vždy jsme měli jasno. Rakousko je vojensky neutrální, ale v žádném případě neutrální politicky. Projevujeme solidaritu s obyvateli Ukrajiny, podporujeme je z humanitárního a ekonomického hlediska, ale ne, pokud jde o dodávky zbraní,“ prohlásila ministryně.
„Rakousko splní své závazky podle mezinárodního práva a trestního práva. Vydání tohoto mezinárodního zatykače od ICC znamená, že pokud Putin vstoupí na rakouskou půdu, musí být zatčen,“ jasně naznačila Karoline Edtstadlerová, jaký osud by Putina v Rakousku čekal.
Stejně reagovalo již dříve rakouské ministerstvo zahraničí, které rovněž potvrdilo, že Rakousko je připraveno splnit všechny své závazky, které vycházejí z toho, že země je jednou ze smluvních stran Římského statutu Mezinárodního trestního soudu.
Senát Mezinárodního trestního soudu vydal již 17. března zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a Marii Lvovou-Belovou, ruskou prezidentskou komisařku a ombudsmanku pro práva dětí. Oba jsou podezřelí z únosů a deportací ukrajinských dětí do Ruska a z jejich násilné převýchovy.
Přes 120 států světa patří mezi signatáře Římského statutu, takže musejí brát v úvahu příkazy vydané Mezinárodním trestním soudem. Smlouvu nepodepsaly a ani neratifikovaly Čína, Indie, Bělorusko, Turecko a Kazachstán. Rusko stejně jako USA sice Římský statut podepsalo, ale následně svůj podpis stáhlo.
Anthony Blinken, americký ministr zahraničí, se vyjádřil, že evropští signatáři Římského statutu by měli Putina v případě jeho návštěvy zatknout a předat Mezinárodnímu trestnímu soudu. Ovšem Maďarsko, které signatářem dohody je, oznámilo, že v Maďarsku k případnému zatčení ruského diktátora nedojde.