Hongkongský aktivista poděkoval Řeporyjím za postoj k Číně. Jsou to klauni, odpověděl mu Novotný

Hongkongský aktivista Honcques Laus a jeho dopis Pavlu Novotnému  (Twitter Pavel Novotný)

Hongkongský aktivista Honcques Laus a jeho dopis Pavlu Novotnému | FOTO: Twitter Pavel Novotný

Hongkongský demokratický aktivista Honcques Laus, který momentálně pobývá v exilu ve Velké Británii, poděkoval starostovi pražské městské části Řeporyje Pavlu Novotnému za to, jak se v dopise čínskému ministrovi zahraničí důrazně ohradil proti jeho výhrůžkám na adresu předsedy senátu Miloše Vystrčila kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu. Držte se, jsou to klauni, odpověděl Novotný a pozval aktivistu do Řeporyjí.

Honcques Laus, jehož čínský komunistický režim pronásleduje pro jeho politické názory, ve svém dopise nešetří slovy obdivu. „Je úctyhodné, že jste jako člověk na vedoucí pozici statečně obvinil čínskou vládu z urážky,“ skládá poklonu řeporyjskému starostovi Novotnému.

Twitter, Pavel Novotný

Dopis hongkongského demokratického aktivisty Honcquese Lause

„V mateřských školách učitelé vedou děti k tomu, aby byly zdvořilé a projevovaly druhým úctu. Čínská vláda se ale stále zdá být nevzdělaná a necivilizovaná. Je třeba dát čínské vládě lekci, jak se chovat skromně,“ píše Laus v dopisu do Řeporyjí. Jeho psaní obsahuje i naivně vyznívající žádost, aby Řeporyje nechaly čínskou vládu zaplatit cenu za útlak, a to i omezením čínského obchodu s Řeporyjemi.

Vážený starosto Řeporyjí,

jako hongkongský demokratický aktivista politicky perzekvovaný čínskou vládou jsem vděčný za to, že jste odvážně bránil svobodu před čínskou hrozbou.

Nedávno předseda Senátu České republiky Miloš Vystrčil, pražský primátor Zdeněk Hřib, 8 českých senátorů a další přední čeští pracovníci, celkem kolem 100 lidí, navštívili Tchaj-wan.

Představitel čínské vlády Wang I (čínský ministr zahraničí – pozn. red.) nestydatě vyhrožoval, že Miloše Vystrčila přiměje „zaplatit vysokou cenu“. Je zjevné, že čínská vláda flagrantně porušila svobodu a hrubě zasáhla do evropských záležitostí.

Kromě toho čínská vláda nedávno přijala drakonický bezpečnostní zákon pro Hongkong, který omezil občanské svobody v Hongkongu a dotkl se všech zemí včetně České republiky, neboť je pravděpodobně uplatňován na cizince, kteří mají odvahu kritizovat čínskou vládu.

Jsem na základě drakonického bezpečnostního zákona o Hongkongu pronásledovaný pro své politické názory. Následkem toho poznávám, jak zlá čínská vláda je. Je úctyhodné, že jste jako člověk na vedoucí pozici statečně obvinil čínskou vládu z urážky.

V mateřských školách učitelé vedou děti k tomu, aby byly zdvořilé a projevovaly druhým úctu. Čínská vláda se ale stále zdá být nevzdělaná a necivilizovaná. Je třeba dát čínské vládě lekci, jak se chovat skromně. Upřímně proto žádám Řeporyje, aby nechaly čínskou vládu zaplatit cenu za útlak, a to i včetně omezení čínského obchodu s Řeporyjemi.

Ještě jednou děkuji. A byl bych velice vděčný, kdybyste mohl i nadále hájit svobodu před čínskou hrozbou.

V úctě
Honcques Laus

Pavel Novotný s odpovědí neotálel a aktivistu zasypal laskavými díky. V závěrečné pasáži, kde se zmiňuje o čínské vládě, pak přechází k drsnějšímu slovníku.

FB Pavla Novotného

Drazí přátelé z Hongkongu, drazí a stateční aktivisté,

chci vám poděkovat za váš pěkný, milý zájem. Jste stateční, jste skvělí, na mé radnici je hongkongská vlajka už déle než rok a když vás v lednu bili na ulicích, vyvěsili jsme ji. Máte mé uznání, vždy jste vřele vítáni v Praze-Řeporyjích, držte se, přeji vám jen to nejlepší, přeji vám, aby byl konec s čínským otroctvím, zůstaňte stateční a při síle! Jsou to protivní, zas..ní klauni, a nikdy nad vámi nevyhrají, nehledě na to, jak silnou mají armádu. Vy jste hrdinové! Ne já.

S úctou,
Pavel Novotný
starosta v Praze-Řeporyjích, Česká republika

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com