Do restaurací se může i bez očkování, rozhodl správní soud. Fiala vidí problém v právním prostředí

Hostinec, ilustrační snímek (ČTK)

Hostinec, ilustrační snímek | FOTO: ČTK

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ohledně vstupu do restaurací či hotelů ukazuje, že právní prostředí pro řešení pandemie v České republice není dostatečné. Na tiskové konferenci po dnešním jednání to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Další postup kabinetu zatím nechtěl komentovat. Opatření by bylo nenapadnutelné, kdyby už platila novela pandemického zákona, uvedl dnes na plénu sněmovny ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

NSS zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Poté budou moci využívat stravovací a ubytovací zařízení všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti covidu-19. Do té doby má ministerstvo zdravotnictví prostor reagovat na rozhodnutí soudu, které je dostupné na úřední desce.

()

Dosud mohou do restaurací a hotelů jen očkovaní a také lidé, kteří v posledním půlroce prodělali covid-19. PCR testem se smějí prokázat jen dospělí s kontraindikací k očkování.

Rozhodnutí podle Fialy ukazuje to, že je správné, že se vláda snaží prosadit ve sněmovně novelu pandemického zákona. Její projednávání od úterý blokovalo opoziční hnutí SPD. Novela podle Fialy reaguje mimo jiné na předcházející rozhodnutí soudů ohledně zrušení některých protikoronavirových opatření.

„Co je asi nejpodstatnější, že právní prostředí, které máme pro řešení pandemie v České republice a které nám připravila předcházející vláda, není dostatečné a že musíme ještě dál pracovat na tom, aby dostatečné bylo,“ doplnil premiér.

Naprostá většina opatření, která nová vláda SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, podle Fialy obstála a nebyla zpochybněna. Dané opatření bylo až na jeden detail připraveno minulou vládou ANO a ČSSD a nový kabinet jej pouze prodloužil, poznamenal. „Ale nechci naši vládu z toho vyviňovat. Pokud se udělala chyba, budeme na ni adekvátním způsobem reagovat,“ dodal Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články