Současná protiofenziva ukrajinských bojových sil svým důrazem a úspěšností překvapila nejen vojska Vladimira Putina, ale i západní státy, které okupované zemi pomáhají. To, co by ještě před pár měsíci bylo nepředstavitelné, se stává realitou a objevují se i prognózy, podle nichž by mohla Ukrajina válku vyhrát.
Ben Hodges, bývalý velící generál armády Spojených států v Evropě, si dokonce myslí, že je možné, aby se pod ukrajinskou kontrolu vrátil i Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. „Ukrajinci zachránili svou zemi,“ řekl generál pro magazín Newsweek. „Vytvořili podmínky, za kterých mohou obnovit plnou suverenitu, která bude podle mého názoru zahrnovat i Krym, a to během příštího roku,“ myslí si Hodges.
„Jsme tady, půl roku po zahájení ruské invaze, a údajně druhá nejlepší armáda na světě je nyní druhou nejlepší armádou na Ukrajině,“ říká ironicky bývalý vysoce postavený důstojník. „Po tak dlouhé době Rusko stále kontroluje méně než 20 % ukrajinského území a jeho schopnost vést další útočné operace je téměř vyčerpána,“ dodává.
Zároveň ovšem upozorňuje, že je naprosto zásadní, jak se nyní ke konfliktu postaví spojenci Ukrajiny. „Je třeba prohlásit, že chceme, aby Ukrajina zvítězila, že chceme, aby získala zpět celé své území, že chceme, aby se v budoucnu dokázala bránit, a že uděláme vše, co je nezbytné, abychom jí v tom pomohli,“ vyzývá generál ve výslužbě.
Podle Hodgese není třeba zveřejňovat požadavky ukrajinské strany a ukazovat tak Rusům slabou stránku jejich protivníka. Zároveň si generál myslí, že nezáleží ani na sdělování množství jednotlivých zbraní a dalšího vojenského materiálu, které do okupované země míří.
„Jediné číslo, na kterém záleží, je procento požadavku,“ vysvětluje Hodges pro Newsweek. „Opravdu rád bych slyšel: Dodali jsme 80 % toho, co Ukrajina potřebuje k porážce Ruska a znovuzískání svého území, a na zbývajících 20 % pracujeme,“ dodal.
O potřebné pomoci hovoří i ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. „Příští rok bude rozhodujícím rokem této války. S pomocí svobodného světa má Ukrajina příležitost zvítězit,“ doufá a přidává seznam chybějícího vybavení.
„Potřebujeme více zbraní, včetně letadel,“ řekl s tím, že Ukrajina postupně vyčerpává zásoby letadel ze sovětské éry, a pokud nedostane náhradu ze Západu, mohla by zůstat bez letectva. „Potřebujeme lepší systémy protivzdušné obrany a také rakety s delším doletem, než mají rakety HIMARS, které dostáváme v současnosti,“ říká Hončarenko. „Potřebujeme také finanční podporu. Ukrajinská ekonomika byla těžce zasažena a my můžeme plnit své rozpočtové závazky pouze s pomocí zemí ze svobodného světa,“ dodává.
Od začátku války Spojené státy přislíbily bezpečnostní pomoc pro Ukrajinu ve výši přibližně 5,6 miliardy dolarů (asi 136 miliard korun), včetně předposledního balíčku v hodnotě jedné miliardy dolarů (zhruba 24 miliard korun). Šlo o zatím největší dodávku raket, munice a dalších zbraní ze zásob ministerstva obrany. Tento týden americký ministr obrany Lloyd Austin sdělil, že prezident Joe Biden schválil další balík vojenské pomoci Ukrajině o objemu 675 milionů dolarů (více než 16 miliard korun), včetně munice pro salvové raketové systémy HIMARS