Do rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou chce vstoupit běloruský diktátor

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (ČTK/AP/Sergei Guneyev)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK/AP/Sergei Guneyev

Samozvaný prezident Běloruska Alexandr Lukašenko chce, aby se rozhovorů o mírovém urovnání války na Ukrajině zúčastnilo i Bělorusko. Tamní ministr zahraničí Vladimir Makei zároveň vzkázal, že země je připravena co nejlépe přispět k procesu vyjednávání.

Lukašenko na zasedání Rady bezpečnosti Běloruska prohlásil: „Chci vás upozornit na náš postoj. Bez účasti Běloruska nemůže být jednání. Ministr zahraničí již byl pověřen realizací tohoto plánu. Pokud jste nás do toho vy, především západní země, zapojily, pak by v těchto jednáních samozřejmě mělo zaznít stanovisko Běloruska.“ Lukašenko předpokládá, že všichni vědí, že se tato válka sice odehrává „za plotem naší země“, ale také vážně ovlivňuje situaci v Bělorusku, a proto nemůže být Bělorusko pominuto a musí se mírových rozhovorů rovněž účastnit.

„Ukrajina a Rusko byly informovány o nutnosti účasti Běloruska na rozhovorech,“ oznámil běloruský ministr zahraničí Vladimir Makei. Ten také uvedl, že „jako jeden ze slovanských národů“ bude Bělorusko požadovat „bezpečnostní záruky“. Bělorusko je podle jeho slov připraveno co nejlépe přispět k procesu vyjednávání. „Neměly by být poskytnuty pouze zájmy a bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a Rusko, ale také pro Bělorusko,“ konstatoval Makei.

(Týdeník FORUM)

Lukašenko také oznámil nové setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mělo by se odehrát „v blízké budoucnosti“, ale o čem spolu chtějí jednat, není zatím známo. Jisté je, že Bělorusko oficiálně podporuje Moskvu a z území Běloruska na Ukrajinu zaútočila část ruských jednotek. A ačkoliv Lukašenko oficiálně nevyhlásil Ukrajině válku, provádí ruská armáda z jeho území bojové akce vůči ukrajinské armádě, ale i civilním cílům. Na schůzce s Putinem v Moskvě 11. března Lukašenko pronesl, že „Ukrajina se připravuje k útoku na společné jednotky Ruska a Běloruska na území Běloruska“.

Na druhou stranu je však také pravda, že v řadách ukrajinských obránců působí dobrovolnická jednotka o síle přibližně tisíce běloruských bojovníků. Tzv. Batalion Kastuse Kalinouskaha pomohl obráncům například porazit Rusy v bojích v okolí Kyjeva. Navíc se mnoho Bělorusů zapojilo do partyzánské války proti ruské armádě prostřednictvím sabotáží na železnici, po níž se jednotky přesouvají.

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov již před časem opakovaně vyzval Bělorusy, aby se nenechali zatáhnout do ruské války proti Ukrajině: „Je lepší zůstat doma než se vracet s nákladem „200“, tedy v rakvi.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]