Do ruských mobilů se musí předinstalovat ruské aplikace. Zatím se neví, jaké to budou.

(youtube)

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o předinstalaci ruských aplikací do telefonů a dalších malých elektronických zařízení. Otázka je, kdo to vlastně potřebuje a co se vůbec nainstaluje. A také, jestli kvůli tomu Apple opustí Rusko.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který požaduje, aby výrobci elektroniky předinstalovali do svých přístrojů určených k prodeji v Rusku ruský software. Zákon vstoupí v platnost 1. července 2020. Obsahuje pouze obecné formulace. O jaká jde zařízení a co se bude instalovat, není známo. To vláda teprve určí v nadcházejících měsících. Hlavní obětí inovací bude asi společnost Apple, protože ta se zdráhá předinstalovávat do svých zařízení software od výrobců třetích stran. Existuje však mnoho podobných precedentů v různých zemích, takže je nepravděpodobné, že by kvůli tomu společnost opustila ruský trh. I takový scénář je ale možný.

Zákon o předinstalaci ruského softwaru nařizuje ruským spotřebitelům, kteří nakupují „určité druhy technicky náročného zboží“, předinstalovat ruské programy. Žádné další vysvětlení k tomu ale podáno nebylo. Autoři zákona včetně zástupců všech frakcí Dumy ve vysvětlující poznámce k návrhu zákona tvrdí, že změny by se týkaly smartphonů, počítačů a televizorů s funkcí Smart TV.

Kromě toho byl v červenci představen v Dumě další zákon, který od 1. ledna 2021 zavedl pokuty, pokud někdo ruský software nainstalovat odmítne. Pro úředníky se výše pokuty pohybuje od 30 do 50 tisíc rublů a pro právnické osoby od 50 do 200 tisíc rublů. Tento zákon však ještě neprošel ani prvním čtením.

Komunista Alexandr Juščenko, jeden z autorů zákona o předinstalaci, řekl pro web Meduza.io, že mezi aplikace, které mohou být vyžadovány pro chytré telefony, budou pravděpodobně takzvané státní služby – Portál veřejných služeb Ruské federace.

(Zdroj: Meduza.io)