Do vody v Bečvě před týdnem unikla neznámá látka. Podle inspekce ale byly splněny limity pro vypouštění odpadních vod

Řeka Bečva – ilustrační foto  (Wikimedia Commons)

Řeka Bečva – ilustrační foto | FOTO: Wikimedia Commons

Výsledky rozborů vody z řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí, do níž minulý týden unikla neznámá látka kanálem vedoucím z bývalého továrního areálu Tesla Rožnov pod Radhoštěm, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Dnes to ČTK sdělila mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Řeka byla v září otrávena kyanidy.

Minulou středu vyjížděli inspektoři na základě oznámení vodoprávního úřadu o úniku gelovité látky a úhynu několika ryb k řece Bečvě. Odebrané vzorky předali laboratoři. Výsledky rozborů vypouštěných odpadních vod, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí-Juřince odebrali ve středu 2. prosince inspektoři ČIŽP, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Povolené ukazatele nebyly překročeny,“ uvedla Nastoupilová. 

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek minulý týden ČTK řekl, že uhynulých ryb nebylo mnoho. Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní, uvedl. Podle něj je možné, že se ryby neotrávily v Bečvě, ale že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod. Že byly ryby mrtvé už několik dní, potvrdil i jednatel severomoravského územního svazu rybářů Rostislav Trybuček.

Na stejném místě se zpěněná hladina objevila již v říjnu a listopadu. V případě říjnového úniku prokázaly podle ČIŽP výsledky rozborů ve vodě zvýšené množství niklu, v listopadu pak nadlimitní množství dusitanového dusíku. Společnost Energoaqua, která provozuje rožnovskou čističku odpadních vod, uvedla již dříve, že se nikl a dusitany dostaly do řeky právě kanálem z Tesly.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulý týden řekl, že kvůli únikům látek do řeky Bečvy inspekce kontroluje 15 firem, a to včetně chemičky DEZA. Ministr také už dříve označil za možný zdroj zářijového úniku kyanidů kanál z někdejší Tesly. Do Bečvy je neznámý pachatel vypustil 20. září. Případ vyšetřují kriminalisté, čekají na výsledky znaleckého zkoumání.

Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com