Do vraždy v Berlíně je zapletená FSB, zjistil Bellingcat

Bellingcat

Vrah z berlínského parku Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat | FOTO: Bellingcat

Další okolnosti svědčí o tom, že srpnovou vraždu Gruzínce v Berlíně má na svědomí Kreml. Střelba za bílého dne v berlínském parku jde totiž a vrub ruské tajné služby FSB. Zjistili to novináři ze skupiny Bellingcat.

Za zastřelením Gruzínce Zelimchana Changošviliho zjevně stojí hlavní domácí bezpečnostní služba Ruské federce FSB. Zjistili to novináři spolupracující v nezávislé investigativní skupině Bellingcat spolu s magazínem Spiegel a portálem The Insider, kteří objevili i cvičiště, kde se vrah Vadim Krasikov zdokonaloval ve střelbě. Krasikov podle aktuálních zjištění investigativců v době před vraždou udržoval úzké styky se zástupci jednotky Vympel spadající pod FSB a mimo jiné si telefonoval s jejím předsedou Eduardem Benderským. Mezi březnem a srpnem s ním měl hovořit více než dvacetkrát, z toho nejčastěji v týdnech před Changošviliho vraždou. Krasikov se navíc opakovaně zdržoval v budovách a areálech FSB, zejména pak v utajovaném výcvikovém středisku speciálních sil.

Podrobnosti o Krasikovově pohybu vyplynuly z analýzy dat z jeho mobilního telefonu. Podle nich se na vraždu připravoval ve výcvikových střediscích pro Speciální jednotky FSB, kdy mezi loňským únorem a srpnem dvakrát navštívil středisko jejího protiteroristického oddělení, osmkrát pobyl ve středisku speciálních operací a čtyřikrát na cvičišti FSB v Averkyjevu, kde se příslušníci speciálních jednotek učí zvláštním technikám střelby. Jeden z posledně jmenovaných pobytů trval čtyři dny.

Krasikov se nachází ve vyšetřovací vazbě v Berlíně a jeho případ dozoruje nejvyšší státní zástupce, který v této souvislosti zmínil podezření ze státem řízeného terorizmu. Tuto možnost podporují i zjištění skupiny Bellingcat, která vylučuje, že by se Changošvili stal obětí kriminálního podsvětí. Investigativci stejně tak vyloučili i verzi, podle níž by za vraždou stál čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, neboť u nikoho z lidí, s nimiž byl vrah Krasikov před úderem ve spojení, nešlo dohledat žádné kontakty na čečenské bezpečnostní složky. Za nepravděpodobnou pak označili i možnost, že by Changošviliho zavraždil z osobní zášti některý z bývalých důstojníků jednotek Specnaz. Odporují tomu již výše popsané četné kontakty s FSB, jakož i návštěvy jejích utajovaných výcvikových zařízení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner