
FOTO: Profimedia

Severní Afrika v posledních týdnech zažívá peklo. 8. září otřáslo Marokem nejničivější zemětřesení od roku 1960, které si dosud vyžádalo bezmála tři tisíce obětí a poškodilo obrovské množství vzácných, historických budov. O několikdní později způsobila bouře Daniel v Libyi protržení dvojice přehrad nad městem Darná. Následovaly záplavy, které připravily o život nejméně jedenáct tisíc lidí, další desetitisíce se pohřešují a je pravděpodobné, že se velkou část z nich nepodaří zachránit.
Odpověď dvou geograficky blízkých států na katastrofické události nemohla být rozdílnější. Zatímco v rozdělené Libyi zavládl chaos, Maroko dokázalo mimo jiné díky rychlému nasazení armády brzy začít s odklízením a prohledáváním sutin. V obou zemích však záchranné práce komplikuje domácí politická situace.
Rozdělená země
Zvláště zmatečné podmínky panují v Libyi, která je po letech občanské války rozdělena na dvě části: zatímco západ země včetně hlavního města Tripolisu kontroluje mezinárodně uznávaná vláda, východ Libye s městy jako Benghází nebo právě Darná ovládá generál Chalífa Haftar.
Rozdělení země snižuje efektivitu pomoci obětem záplav, protože spolu obě vlády nekomunikují a ani nekoordinují reakci na katastrofu. Zároveň komplikuje nasazení záchranných týmů ze zahraničí, které musejí žádat o víza vládu v Tripolisu, nemohou si ale být jisté tím, že jejich platnost uznají i ve východní Libyi. Haftarova vláda přitom není v kontaktu s většinou zemí s výjimkou Egypta a Spojených arabských emirátů, které také jako jedny z prvních poslaly do oblasti své záchranáře.
Libye jako celek navíc od svržení Muammara Kaddáfího trpí zničenou nebo zcela zanedbávanou infrastrukturou a nefunkčními orgány státní správy. Přestože úřady v Darná dostaly s předstihem varování libyjského meteorologického ústavu, evakuaci města nikdo nenařídil. „Několik dní před příchodem bouře obdrželi varování a celé hodiny sledovali, jak dosahuje hladina přehrad kritické úrovně. Přesto nevyhlásili poplach ani nepřipravili evakuační plán,“ popisuje Anas Gomati, ředitel tripolského Institutu Sadeq.
Otázka suverenity
Zemětřesení v Maroku nebylo na rozdíl od libyjských záplav možné…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele Týdeníku FORUM
Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.