Do zemědělství půjde o 3,5 miliardy méně. Farmáři jsou i tak spokojeni

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) (Úřad vlády ČR)

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) | FOTO: Úřad vlády ČR

Tři a půl miliardy korun ušetří stát v letošním roce v resortu zemědělství. Jde o úspory v porovnání s rozpočtem, který původně schválila vláda Andreje Babiše (ANO). Zemědělci jsou i tak spokojení. „Vzhledem k tomu, v jakém stavu nová vláda převzala zemi a státní pokladnu a vzhledem k tomu, že se úspory nedotýkají dotací zemědělcům, tak jsme s úsporou samozřejmě spokojeni,“ komentoval rozpočet pro deník FORUM 24 Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství.

Ministerstvo zemědělství bude mít k dispozici 58,6 miliardy korun. Původní návrh Babišovy vlády byl 62,1 miliardy. Úspory chce nový šéf resortu Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) najít především v provozních výdajích.

(Týdeník FORUM)

„Důležitá zpráva pro naše zemědělce je, že úspory letošního rozpočtu se nedotknou národních zemědělských dotací. Ty zůstanou v plné výši pěti miliard korun, které chceme směřovat zejména do sektorů čelících krizi, jako je například chov prasat. Podstatné škrty jsme nedělali ani v oblasti vody, lesnictví a výzkumu. Ušetřili jsme primárně na provozních výdajích,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Ministerstvo v komentáři k rozpočtu uvádí, že peníze na vodní a lesní hospodářství jsou nezbytné s ohledem na klimatickou změnu a zlepšení stavu krajiny a přírody. Výzkumná činnost je důležitá pro rozvoj a modernizaci resortu a ujišťuje, že škrty neovlivní jeho celkovou činnost.

„Ministerstvo zemědělství sníží prostředky na spolufinancování Programu rozvoje venkova (o 1,6 miliardy korun), což však neomezí celkovou podporu, protože k této položce má resort dostatečné zdroje z roku 2021. Podobně úspora na vodní hospodářství (o 0,2 miliardy korun) se pokryje ze zůstatku převedeného z minulého roku. Stejná situace je v případě škrtů v lesním hospodářství (o 0,3 miliardy korun). Převod z roku 2021 zabezpečí výplatu všech peněz, včetně výdajů na kompenzace za škody způsobené kůrovcem. Ministerstvo zemědělství uspoří rovněž na platech zaměstnanců a provozních výdajích podřízených organizací (úspora provozních výdajů a platů je celkem 1,4 miliardy korun),“ shrnul tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Zemědělský rozpočet se skládá z národních zdrojů ve výši 21,9 miliardy (sníženo z 25,4 miliardy korun) a z evropských zdrojů ve výši 36,7 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články