Doba se mění: Martin Komárek v MF DNES ostře napadl Andreje Babiše

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Poslanec Martin Komárek (ANO) je nejvášnivějším obhájcem Andreje Babiše. Neváhá se za něj v médiích bít kdykoli i v těch nejošemetnějších situacích, přestože na něj jeho šéf nahlíží skrz prsty. Nejinak tomu bylo před parlamentní schůzí k Čapímu hnízdu. O to víc překvapí jeho komentář v Mladé frontě DNES, kde Babiše ostře napadá.

Protestní happenig Pochod čápů s heslem Žádáme EU o další peníze pro Andreje Babiše. (ČTK)

Komárek překonává Ovčáčka

Martin Komárek jde obhajobou svého šéfa někdy tak daleko, že překonává legendárního Jiřího Ovčáčka. Nelenil ani před mimořádnou schůzí sněmovny, kde měl Babiš Čapí hnízdo vysvětlit. Jak Komárek na kauzu reagoval v některých médiích?

Novinky.cz: „Andrej Babiš řekl slovo muže a já mu věřím. Říká, že nic neudělal. Když mě soused obviní, že jsem mu snědl psa, a já mu řeknu, že jsem to neudělal, ale on za mnou bude pořád s nařčením chodit, tak můžu jen opakovat: já jsem nic neudělal, já psa nesnědl.“

Aktuálně.cz: „Když Messi zahraje neúmyslnou ruku, tak to asi jeho spoluhráči nebudou vytrubovat do světa, i kdyby to viděli.“

ParlamentníListy.cz: „Samozřejmě s tím, co se publikuje, nesouhlasím. Média pracují s presumpcí viny a ještě amatérsky. Novináři neobjevili žádná nová fakta. Pokud jde o pouhé podezření, spekulace tisku a nenávistné útoky politických oponentů, žádné odstoupení nepřichází v úvahu.“

Babiš se ve sněmovní diskusi stylizoval do role miliardáře, který nikdy nelhal, nic neukradl a nikoho nekorumpoval. Musí čelit štvavé kampani jeho domácích i zahraničních nepřátel a s gustem přitom vyjmenoval řadu kauz z minulosti. Jeho obhajoba Čapího hnízda přitom byla označována za nepřesvědčivou a problematickou.

Přesto je překvapující, že se Komárek vůči Babišovi ostře vymezil. Tak ostře, že překonal parlamentní vystoupení opozice. Že by to byl důkaz, že se doba mění? Svobodné fórum kvůli autenticitě zveřejňuje Komárkův komentář v plném znění.

Martin Komárek v Mladé frontě DNES

Česko-slovenský podnikatel a miliardář Andrej Babiš se svými výroky nevybíravě pustil do korupce v Česku. Prý se tu krade po miliardách. Začalo to v roce 2006. Mohou za to prý Topolánek, Bém, Dalík, Řebíček, Roman a pustil se i do prezidenta. Sám Babiš má ale ruce minimálně stejně špinavé. 

Jeden z našich „nových Čechů“, miliardář Andrej Babiš, tvrdí, že Česko připomíná Palermo. Když promluví miliardář, jsou lidé zvyklí poslouchat víc, než když jim totéž říká v hospodě Na Růžku Pepa Tvaroh. V tomto případě by neměli. A to nejméně ze tří důvodů. 

První: Kdybyste totiž mluvili s některým člověkem, které jmenuje Babiš, dozvěděli byste se totéž o něm. Dozvěděli byste se, že největší „obchody“ s podnikateli uzavíral ve zlatých starých časech politicky poněkud naivní, ale jinak zdatný Stanislav Gross. A co by vám řekli, kdybyste se zeptali, kdo stál za jeho kartelem podnikatelů a politiků? Nemusíte hádat dvakrát. Prý Andrej Babiš. 

Je tedy možné, že jestliže Babiš nyní haní představitele pravice, chce pomoci svým ochranitelům a zároveň chráněncům ze sociální demokracie. A doslechli byste se i jinou věc. Pan miliardář je tak nabroušený proto, že pravostředá vláda mu pokazila miliardový kšeftíček s jednou plodinou. 

A tak teď prská. Nevíme, zda je pravda to, co bychom se doslechli o Babišovi – stejně tak jako nevíme, zda je pravda to, co Babiš říká o Dalíkovi a spol. 

Neříká totiž nic jiného než to, co Pepa Tvaroh u piva. Nepodložené zvěsti, že ten a onen kasíruje tolik a tolik od toho a toho. Pepa Tvaroh by ale do svého seznamu zahrnul i Babiše a jeho podnikatelské souputníky, co raději, jak se říká mezi VIP, vytvářejí obchodní příležitosti spíše se sociálními demokraty než s ODS a s TOP 09. 

Babišova výpověď, kromě toho, že ukazuje stav jeho miliardářské mysli, je bezcenná právě i z tohoto druhého důvodu. Hospodský žvanil má málo možností se přesvědčit o stavu korupce. Čte noviny a možná dal nějakou obálku doktorovi, když chtěl rychleji endoprotézu, a úředníkovi, když chtěl zapsat do katastru pozemek. Možná ani to ne. Ví jen to, co se říká. 

Vlivný člověk, který dokonale zná byznys i politiku, jakým Babiš pravděpodobně je, by se neměl omezit na tlachy a morální rozhořčení. V rozhovoru pro Hospodářské noviny říká: „Lidi, kteří by o tom chtěli mluvit, se bojí, že budou označeni za blázny. Že místo podstaty věci se budou prošetřovat cesty, jak se ke svým informacím dostali. Že jim někdo bude dělat problémy.“ To mají být slova sebevědomého obchodníka? 

Navíc to není pravda: novináři o korupci otevřeně a beze strachu píší. Tento list upozornil už na několik okatých případů a policistům doslova přinesl informace na talíři. 

Třetí důvod, proč Babišovi nedůvěřovat, je logický rozpor. Náš bohatec vlastně říká: Bez korupce se tu nedá uzavřít takřka žádný obchod. Sám však uzavírá obchody za stamiliony. Je on taková výjimka, nebo taky občas dá těm, co rádi berou – tedy, jak říká, politikům, soudcům a policii? 

Tím, že zpochybňuji věrohodnost Andreje Babiše, nechci však zcela zpochybnit to, co říká. Ano, korupce a klientelismus jsou mezi velkopodnikateli a politiky na všech úrovních faktem. Potvrzují to nezávislé, sice „anonymní“, ale věrohodné výpovědi, s nimiž jsem se setkal i já. Není jasné, zda jsou někteří policisté, někteří státní zástupci a někteří soudci uplacení, nebo málo schopní. 

Je však zřejmé, že mnohé případy zavánějící pro veřejnost očividnou korupcí tyto orgány nevyřešily. Patří k nim i případ Babišova údajného spojence Grosse. 

Není však pravdou, že se úplatkářství rozrostlo po roce 2006. Tato fráze patří k politickému arzenálu kritiků pravice. Korupce je tu od devadesátých let. Hodně velká, i když asi ne taková, jak tlachalové říkají. Babiš patří k lidem, kteří by s tím mohli něco dělat, kdyby jim, parafrázujme Havlíčka Borovského, jejich rozhořčení „ráčilo z úst konečně vjeti do rukou“. 

Komárkova prozřetelnost

Doba se skutečně částečně mění, o čemž v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo svědčí mimo jiné odklon části Babišových podporovatelů.

Nemění se však pro Komárka. Tento komentář skutečně do MF DNES napsal, ovšem v nedávné minulosti (20. 9. 2011, „Miliardář Babiš prská jako Pepa z hospody“). O dva roky později pružně zareagoval na měnící se společenskou atmosféru a s „Pepou z hospody“ se objevil na billboardech. A na jeho tragikomické vystoupení ve sněmovně reagoval opět fotbalově: „Vyhrál 10 : 0“.

Přesto nelze přehlédnout Komárkovu prozřetelnost, jak přesně dnes jeho text na Babišovo parlamentní extempore sedí.

Andrej Babiš (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]