Povedlo se to, lidé byli skvělí. Na 300 tisíc odpůrců Andreje Babiše se postavilo jeho kumulaci moci

Nicola Zörkler

Zaplněná Letná 16. 11. 2019 | FOTO: Nicola Zörkler

Mocenská garnitura v České republice dostala znovu za vyučenou. Ohromné množství lidí protestovalo v Praze proti autoritářům a populistům. Zejména však proti konfliktu zájmů premiéra Babiše, proti zneužívání moci a účasti komunistů na veřejné moci. Letenskou pláň opět zaplnily davy občanů, kteří volali „hanba Babišovi“ a „hanba Zemanovi“. Bylo jich minimálně tolik jako v červnu, kdy mobilní operátoři potvrdili na Letné přítomnost více než 280 tisíc mobilů. Lze tudíž odhadnout, že demonstrantů bylo znovu kolem 300 tisíc. Policie zatím potvrdila více než 200 tisíc účastníků. Dnešní demonstrace přitom znovu působí stejně jako osmisettisícová demonstrace na Letné v roce 1989.

Jestli si Andrej Babiš myslel, že podivné zastavení jeho trestního stíhání uklidní veřejnost, spletl se. Jeho absurdní inzeráty a inzertní přílohy holdingu Agrofert publikované ve všech denících v minulém týdnu nepřesvědčily veřejnost o čistých úmyslech vládnoucí garnitury. Spíše napomohly tomu, že se ohromné množství svobodomyslných lidí opět spojilo k protestu proti jeho nehoráznému způsobu vládnutí.

Od první chvíle se demonstrace na Letné nesla v duchu zásadního odporu proti znevažování listopadové revoluce, proti opětovnému nástupu komunistů k moci a proti překračování pravidel demokratického vládnutí.

Pavel Hofman

Mikuláš Minář z iniciativy Milion chvilek pro demokracii v projevu připomněl, že se Babiš vyhnul televizní debatě s organizátory demonstrací. Babiš se tedy bojí mluvit s představiteli protestující veřejnosti. Dav Minářovi odpověděl: „Je to srab!“

Dále Minář prohlásil, že úkolem jeho spolku je bránit nezávislou justici, nezávislá média a bránit veřejnost před konfliktem zájmů a před možným zneužitím abolice prezidentem republiky. „Babiš je v ofsajdu. Měl by být postaven mimo hru.“ Pak představil novou podpisovou akci za očištění politiky od lidí, kteří jsou ve střetu zájmů. Babiš by se měl mimo jiné zbavit médií, nebo odstoupit z premiérské funkce.

Lidé po projevu Mikuláše Mináře volali: „Demisi, demisi!“

Milion chvilek tedy požaduje do konce roku: 

1. Odvolat ministryni spravedlnosti Marii Benešovou

2. Zbavit se vlivu na Agrofert 

3. Zbavit se vlivu na média

nebo odstoupit.

Mikuláš Minář zároveň vyzval demokratické strany, aby úzce spolupracovaly při obraně demokratických pravidel a na vyřešení problému s oslabenými voličskými hlasy pro menší strany. Když se totiž sečtou jejich procentuální výsledky, tak mohou vládním silám směle konkurovat.

Na demonstraci promluvil jako čelná osoba demonstrací v listopadu 1989 i katolický biskup Václav Malý. Připomněl, že smyslem shromáždění je odpor proti politikům, kteří zneužívají moc. Václav Malý uvedl: „Nesešli jsme se proto, abychom hanobili, pošlapávali nebo uráželi, ale abychom podpořili úsilí o právní stát. Přátelé, nejsme děti, aby nás někdo vodil za ručičku. Nejsme stádovité ovce, aby nás někdo posouval jen tam, kde jsou jeho zájmy. Jsme tu jako vzpřímení občané, kteří mají hlavu vzhůru a o to se i nadále snažme.“ 

Na demonstraci se tentokrát také dostavili soukromí zemědělci i s traktory a dali tak najevo, že protesty nejsou věcí jen úzké skupiny lidí v Praze, kterým příznivci Miloše Zemana a ruská propaganda říkají „pražská kavárna“. Jménem Asociace soukromého zemědělství promluvil Stanislav Němec. Hovořil o krutém komunistickém útlaku sedláků a o tom, že chování premiéra Babiše je nepřijatelné. Prohlásil, že současná vláda je vládou komunistů a připomněl, že v čele státu stojí prezident, který otevřeně hájí zájmy východních karikatur.

V České televizi zatím demonstraci komentoval mimo jiné bývalý poslanec hnutí ANO, někdejší komunistický novinář Martin Komárek, který oslavoval před Listopadem komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Řekl doslova, že Babiš nemá žádný majetek, a proto se nemůže vzdát svých médií. Označil požadavky demonstrantů za komunistické, neboť jim prý vadí „bohatý člověk“. Komentátor Českého rozhlasu Petr Dudek prohlásil Komárkovo vystoupení za neférové.

Andrej Babiš umístil v době demonstrace na Twitter svoji fotku z posilovny a sdělil, že musí cvičit, protože přibral tři a půl kila. Esemeskou pak poslal vyjádření České televizi k probíhajícím protestům: „Máme demokracii.“

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner