Dobrá zpráva: Okamurova akce na Václavském náměstí byla naprosté fiasko

Nacionalisté na Václavském náměstí. Ortel, Okamura, Le Penová (Pavel Hofman)

Nacionalisté na Václavském náměstí. Ortel, Okamura, Le Penová | FOTO: Pavel Hofman

Mám dobrý osobní zážitek z akce odpůrců Evropské unie na pražském Václavském náměstí ve čtvrtek večer.

Kolem šesté hodiny večer jsem šel koupit svému synovi učebnici do knihkupectví Luxor. Palác knih Luxor se nachází zhruba v půlce horní půlky Václavského náměstí. V této době byl sice na tomto prostranství hluk z amplionů a z velkoplošných obrazovek právě hovořila madam Marine Le Penová. Ale v tomto prostoru na úrovni Luxoru nebyli skoro žádní přívrženci ultrapravicových stran. Shluk jakýchsi zoufalců jsem viděl jen z dálky pod sochou svatého Václava. Bylo jich pár stovek. Když jsem sešel o něco níž na úroveň, kde ústí do Václavského náměstí Štěpánská ulice, viděl jsem docela početné shromáždění podporovatelů našeho členství v Evropské unii. Pouze pod velkoplošnou obrazovkou stáli dva osamělí vlajkonoši z hnutí pana Okamury. Přišli mi chudáci  opuštění.

Když si člověk uvědomí, kolik práce, marketingu a hlavně kolik peněz investoval pan Okamura do toho, aby dovedl na první náměstí v zemi své přívržence, tak to vzbuzuje lítost. Akce, na kterou přivezl dokonce známé politiky ze zahraničí, byla naprostým propadákem. Těch pár stovek nešťastných a nemocně vypadajících jedinců by se měla ujmout nějaká sociální instituce a dělat jim koncerty skupiny Ortel třeba v bohnickém parku.

V české společnosti panuje bohužel relativně silná skepse vůči Evropské unii. Je to smutné, protože členství v Unii udělalo z této země mnohem civilizovanější a bohatší místo na světě. Máme tu dost hlasité křiklouny a také velké kašpary formátu dvou Václavů Klausů, kteří se snaží stáhnout Českou republiku do stupidity Východu. A mají v tom značný úspěch, protože dost lidí uvěřilo jejich lžím.

Velmi bychom pořebovali silnější proevropské politické strany na demokratické pravici, jaké fungují u našich sousedů v Německu či v Rakousku a které táhnou ekonomický i civilizační rozvoj našeho regionu. V tom máme za nimi zpoždění a deficit. Ale vysloveně fašistické a proruské síly se naštěstí neumí zorganizovat a nemají podporu veřejnosti. To je velmi dobrá zpráva.

Mám z Okamurovy slabosti dobrý pocit. Jeho fiasko na Václavském náměstí je dobrou zprávou z České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner