Mezi časté otázky ohledně očkování proti nemoci covid-19 patří i ta, zda vakcína bude účinná i proti novým mutacím koronaviru, které se nedávno objevily ve Velké Británii a v Jihoafrické republice. Laboratorní studie ukazují, že by to tak skutečně mělo být.
Nejnovější studie provedená vědci z lékařské fakulty Texaské univerzity v Austinu ukazuje, že vakcína společností Pfizer a BioNTech působí proti novým kmenům vysoce přenosných variant nového koronaviru objeveným ve Velké Británii a Jihoafrické republice. Zatím vědecky nehodnocená studie prokázala, že tato vakcína je schopna neutralizovat vir s mutací N501Y.
Uvedená mutace má o něco pozměněnou bílkovinu a podle vědců by mohla být zodpovědná za větší přenositelnost viru mezi lidmi. Někteří odborníci měli obavy, že by mohla neutralizovat protilátky vyvolané vakcínou.
Vědci tuto studii provedli na krvi odebrané lidem, kterým byla vakcína podána. Nálezy jsou prozatím omezené, protože se nezabývají celou škálou mutací nalezených v nových variantách rychle se šířícího viru. Phil Dormitzer, jeden z předních vědců společnosti Pfizer, však podle agentury Reuters uvedl, že jde o povzbudivý výsledek, protože vakcína se jeví jako účinná proti této mutaci viru, stejně jako proti 15 dalším, které společnost již dříve zkoumala.
„Takže jsme nyní testovali šestnáct různých mutací a žádná z nich neměla nijak významný dopad. Je to dobrá zpráva, ale neznamená to, že sedmnáctá mutace bude také taková,“ sdělil Dormitzer agentuře Reuters. Vědci plánují další testy, aby shromáždili co nejvíce dat.
Vakcínu Pfizer/BioNTech a také tu od společnosti Moderna, které obě fungují na bázi ribonukleové kyseliny (RNA), lze podle vědců v případě potřeby rychle vylepšit, aby zahrnovaly ochranu proti novým mutacím viru. Tyto možné změny by mohly být provedeny do šesti týdnů.
O reakci vakcín na případné mutace koronaviru hovořil nedávno deník FORUM 24 s předním českým virologem Liborem Grubhofferem. „Nelze úplně vyloučit možnost, že některá z mutací se trvale uplatní. Proto je vždy dobré, aby na trhu bylo dostupných hned několik vakcín různého typu a provenience. Sníží se tak obecné riziko, jakkoliv malé, že původně fungující vakcína přestane očkované jedince chránit,“ vysvětlil profesor Grubhoffer. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.