Dobro, Láska a anténky proti Ukrajině: Igor Chaun se prezentuje se svatozáří

Ilustrační foto. (Pixabay/Geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Geralt

Když přicházel Igor Probuzený, vlastním jménem Igor Chaun k pódiu proruských dezolátů na pódium jejich sobotní demonstraci, postoval kraťoučké videjko, a k němu mravoučný text: „Co se mi honí hlavou? Že až budu mluvit, bude to nejen o bídě hmotné, ale především o bídě ducha, která je v nás pěstována strachem, obavami a doslova šlapáním po mnoha aspektech naší lidskosti. Je to však na nás! Zdravím z Václavského náměstí, právě teď. A děkuju všem, kdo dorazili.“ 

Poté se chopil mikrofonu, a začal žvanit. Vysvětlil, že ani on, ani demonstranti nejsou póvl. A poté oznámil, že již byl na Václaváku jako studentský vůdce. V roce 1989. Pak se ale opravil, že nebyl vůdce, ale mluvčí. Což je fakt.

Zase mu tleskají!

Poté hovořil, že to chce změnu. A že musíme spravovat zemi i s rozměrem, který dělá člověka – a to je vnitřní svět, který nám dal Stvořitel. A že všechny zúčastněné spojuje skutečná víra v Dobro. Svoboda je cosi posvátného, o co musíme bojovat každý den, a její součástí je tolerance a ohleduplnost. A celé shromáždění dezolátů Igorovi Probuzenému tleskalo, a poté se šlo tolerantně a ohleduplně porvat k Národnímu muzeu.

()

Večer po vystoupení svůj řečnický úspěch na pódiu Igor na svém FB shrnul: „Kdo se divíte, proč jsem dnes na Václaváku hovořil, ještě jednou tohle video. V úvodu to vysvětluju. Musím vám říci, že s lehkou radostí přijímám od vás milé reakce a vůbec se mne nedotýkají ty nemilé. Už to celé vnímám jako Božskou hru, lílu, představení … a více či méně zmatené putování našich duší tímhle světem. Dělám, co cítím, říkám, co mám v srdci a na jazyku, sdílím, co mám potřebu. Jsem rád, když to někoho podpoří. Jedovaté šípy mě míjejí. Víc prostě k tomu nemá smysl říct. V práci budu pokračovat a všechny zdravím. Láska, soucit, tolerance! – Co více potřebujeme? Kdo se divíte, proč jsem tam na Václaváku dnes hovořil, ještě jednou tohle video. V úvodu to vysvětluju. Proč půjdu na DEMONSTRACI a proč to NEMÁME VZDÁVAT! – Igor Chaun a tiskovka PRO.“

A k tomu znovu nasdílel svoje vystoupení ve prospěch demonstrace obohacené o únorovou tiskovku PRO. Video, které zveřejnil už před měsícem, kdy se na demonstraci agitovalo.

Celovečerák se nekonal

Jako psycholog Chaunovu účast na demonstraci chápu. V devadesátých letech se o něm mluvilo jako o velké naději české kinematografie, a jeho první krátké filmy byly opravdu výborné. A tak odborná veřejnost čekala na jeho první velký celovečerní film. Čekala marně. Jeho činnost je samozřejmě rozsáhlá, jeho ezoterický kanál Goscha je klenotnicí těch nejslabomyslnějších léčitelských žvástů na českém internetu. Ze záznamů vystoupení léčitelů na Igorem pořádaných weekendových setkáních zájemců o ducHovno cituji: „Goša přání a Ježíšek DAR. ASTROLOGICKÉ A KARMICKÉ souvislosti našich životů. PŘEKÁŽKY NA DUCHOVNÍ CESTĚ a svádění Satanem. JAK ZÍSKAT KLIDNÉ KARMICKÉ SEBEVĚDOMÍ? Svezl jsem muže, kterého z PEKLA vysvobodil KRISTUS! O spojení SVĚTA ŽIVÝCH a mrtvých.“ Co věta, to video s nějakým vyšinutcem plné ezokydů. Z Igora se stal uznávaný ezolík.

Stran filmové kariéry to však nedopadlo dobře. Československá filmová databáze o jeho díle píše: „Filmy: 2006 Malé velké gatě (TV film),  Šťastní sebevrazi (TV film), 2004 Olympijské příběhy (TV film), 1998 Česká soda.“

A pak tam má nějaké seriály a dokumenty. Ovšem mezi dokumenty je i marketingový, propagační film časopisu, ve kterém jsem před lety pracoval, a kde jsem hlavním hrdinou já. A fakt to není dokument, ale reklama. Onen všemi očekávaný Velký Celovečerní Film Igora Chauna, naděje naší kinematografie, se nedostavil. A vzhledem k tomu, že letos má Igor slavit své šedesátiny, tak se už asi nedostaví. Takže účast na Rajchlově Dezoládě byla možností, kde si Igor mohl zařečnit k nadšenému davu fanoušků, a pocítit sladký zvuk potlesku, který slyšel u svých prvních krátkých filmů v mládí, a pak desetiletí fakt nic.

Drahokamy jako anténky

Druhý den – v neděli – Chaun zveřejňuje nový post.  „Dobré ráno, přátelé. I když mrzne, může SVÍTIT SLUNCE! Tady je mé vystoupení na včerejší demonstraci. – A malý dovětek pak od svatého Judy Tadeáška… Uf! (Svatý Juda Tadeáš byl posledním ze dvanácti apoštolů Ježíše Krista.)“

Proruská demonstrace na Václavském náměstí (Pavel Hofman / FORUM 24)

Ve videu shlédneme, kterak Probuzený Igorek na Dedoládě vylezl na pódium, plkal, a z pódia zase slezl. Dále vidíme, jak vyrazil hledat duchovní podporu ke kostelu svatého Tadeáše, kterému poděkoval. Tomu Tadeášovi, ne tomu kostelu. Hovořil o Dobru. Tak řídký, nicnesdělující a plytký projev by mu záviděl každý americký televizní kazatel. Ještě dodá, proč měli středověcí králové koruny s výčnělky a drahokamy: Byly to vysílače a přijímače božských informací. My však dle Chauna ty drahokamy na hlavě nemáme, takže jsme v chaosu. Přestože zásadně nezveřejňujeme odkazy na plky dezinformátorů, Igorkův výkon byste mi bez možnosti to slyšet na vlastní uši nevěřili.

Je to štěpná myšlenka, ovšem Chaun neuvádí, od koho dostávají informace lidé, co nosí rádiovku.

Skutečně je Chaun Panna Maria?

Odhalení, že drahokamy na české královské koruně přijaly Boží poselství, aby Karel IV. založil v Praze univerzitu, je z psychiatrického hlediska poměrně povážlivé. Ještě více alarmující je však úvodní fotografie k videu, takzvaný pouták, kterou režisér Chaun na Facebook umístil k linku na své video od svatého Tadeáše.

Rozjásaný tleskající dav na té fotce – to jsou asi účastníci Dezolády jásající při pohledu na Probuzeného Igora, normální fotka z akce. Do této fotografie je však umně vkomponována fotografie samotného Probuzeného, a má kolem sebe svatozář. Nebo možná auru, jako nevěřící pes přesné neznám názvy těchto jevů, vídaných schizofreniky a lidmi v náboženské extázi. Je to takové to paprsčité zářivé okolí, které jakoby vycházelo ze samotné osoby. Vídat je lze v kostelích kolem vyobrazení svatých nebo bohorodičky. To Chaunovo k vidění zde.

Fotografie dává mnoho odpovědí, a navozuje jednu zásadní otázku: Skutečně je Igor Chaun Panna Maria? Přiznávám, že mi to nedává spát. Zato odpovědi, které z Chaunova vystoupení na Dezoládě, pak u kostela – promluva o královských korunách – a z obrázku na Facebooku vyplývají, jsou jednoznačné: Buddha. Ježíš. Láska. A nasadit psychofarmaka.