Dobrovolně neodejdu, říká Babiš. Sobotkovi chce diktovat, co má dělat

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš trvá na tom, že není důvod, aby odcházel z vlády, a v žádném případě to ze své vůle neudělá. Stále opakuje prohlášení o kampani proti své osobě a nyní se chytá i Zemanova tvrzení o nutném naplnění koaliční smlouvy. Přestože premiér Sobotka potvrdil, že ministerstvo financí za určitých podmínek nechá hnutí ANO, Babiš chce výběr nového šéf resortu ovlivnit podle svého. Sobotka prý musí dát jasné garance, že nominanta Babišova hnutí přijme bez diskuse.

Současný ministr financí se stále drží svého postu, ačkoliv tvrdí, že na něm nelpí. Podle Babišových slov jde o jasnou snahu ČSSD ovládnout resort, kterému šéfuje. Dokonce obviňuje Milana Chovance, že jeho ministrům vyhrožoval. „Pan ministr Chovanec říkal našemu ministru Brabcovi: To uvidíte, co teď bude, jak to máme vymyšlené,“ tvrdí Babiš v rozhovoru pro Novinky.cz.

Šéf státní kasy oznámil, že je přesvědčen o tom, že se sociální demokraté snaží kampaní zakrýt policejní manévry z minulého týdne. „Proč myslíte, že se právě teď objevily nějaké nahrávky, které jsou z minulého roku?“ ptá se Babiš. „Podle mě je to zpravodajská hra – vrtěti psem, aby se překryly maléry přítele pana premiéra Březiny na ministerstvu školství. Odstoupit by měl pan premiér kvůli tomu, co se děje v resortu školství, který patří sociální demokracii,“ dodává.

O výměně na ministerstvu financí je ochoten se bavit pouze za předpokladu, že Sobotka udělá to, co mu Babiš nadiktuje. „Chceme jasné garance, že člověka, kterého případně navrhneme, bude premiér respektovat,“ stojí si za svým vicepremiér a útočí na předsedu vlády. „Nevěřím mu už ani pozdrav. Vždyť veřejně řekl, že podá demisi, a jak to dopadlo. Celý jeho politický život provázejí podvody. I do politiky vstoupil podvodem,“ obviňuje Babiš premiéra. „K jeho kandidatuře do Sněmovny mu v roce 1996 pomohly černé duše. Dokonce v sociální demokracii existoval návrh na jeho vyloučení ze strany,“ řekl Novinkám ministr financí.

Babiš také potvrdil, že jeho ministři zřejmě zůstanou i v momentě, když bude on z vlády odvolán. To však nebude tak jednoduché. „Dobrovolně neodejdu, to platí. Všechno jsem vysvětlil, pan premiér se chová velice nekorektně,“ vysvětlil ministr.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]