Dočkal už není nepostradatelný. V nové Spartě spíš překáží

Eric Drooker

Jeho příchod brali sparťanští fanoušci jako dar z nebes. Bořek Dočkal měl totiž spasit tápající tým a navést ho zpět na vítěznou vlnu. Zatím se však změnila spousta věcí, včetně trenéra. A ten ukázal, že je daleko důležitější vybrat správnou sestavu, než spoléhat na nenahraditelného kapitána.

Dlouhé měsíce se vedly diskuze o tom, jestli spolu mohou hrát Dočkal a Kanga. Popsaly se o tom spousty novinových stránek, na internetu se debatě o souhře svou kreativních záložníků také psalo dost. Většinový názor se klonil k tomu, že je lepší nechat hrát navrátilce z Číny a gabonského šikuly se zbavit.

Pak ovšem k týmu naskočil Václav Kotal, který měl narychlo zalepit díru po vyhozeném Václavu Jílkovi. Trenér b-týmu, s nímž překvapoval nejen výsledky, ale především předváděnou hrou, dokázal zázrak. Se zdecimovanou Spartou vyhrál pohár, obsadil třetí příčku v ligové tabulce a dokázal na hřišti najít uplatnění pro oba diskutované hráče. Po velmi špatné sezoně nakonec nečekaný úspěch. 

Na ten slyšelo i vedení Letenských a Kotal dostal šanci i pro další ročník. Ten odstartoval výborně a svůj tým dostal na první místo Fortuna:Ligy. Jen evropské poháry opět nevypadají podle představ. Sparťané se sice se štěstím a bez nutnosti hrát kvalifikaci dostali do základní skupiny, ale los rozhodně snadný neměli. 

To se ostatně ukázalo hned v prvních dvou zápasech, kde Sparta nešťastně neuspěla proti Lille a propadla s AC Milán. Zatím poslední zápas na půdě Celticu Glasgow měl napovědět, zda bude ještě o co hrát. Dominance, chytrý výkon, hattrick Lukáše Juliše a výhra 1:4 ukázali, že takhle by to šlo. Takhle ovšem znamenalo – bez Bořka Dočkala v základní sestavě.

Zřejmě ho chtěl trenér Kotal šetřit před důležitým ligovým zápasem v Plzni. Možná však věděl, že proti týmu ze Skotska bude potřebovat rozhýbanou jedenáctku, které není na obtíž za míčem popoběhnout a hlavně, bojovat o každý balón, který bude mít soupeř na kopačkách. 

To však Dočkal dnešních dní nezvládne, což prezentoval ve sledovaném šlágru kola s Viktorkou. Sparta po vítězství nad Celtikem opět předvedla svou horší tvář. Bez dravosti, rychlosti, důrazu dopředu i dozadu a potřebné šťávy. To vše pod taktovkou unaveného vůdce. 

Otázka tak nyní nezní, kdy bude hrát Dočkal v optimální formě, tedy takové, která Spartu povede k vítězstvím. Nyní je čas se ptát na to, zda má kapitán vůbec pokaždé naskakovat do základu, nebo se jeho nasazování bude měnit podle soupeře. Těžko ovšem říct, na kterého protivníka si může Sparta dovolit nasadit sestavu, vedenou míčovým kouzelníkem, který na všechno potřebuje spoustu času.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články