Dočkali jsme se republiky strachu. Bát by se ale měli snad její strůjci, ne my

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka trestnímu stíhání je od policie zřejmě riskantní sázka. Nezdá se, že by se skalními věřícími sekty ANO nějaká fakta moc hnula. Je to všechno přece druhá kauza Kubiceho zpráva. Pátrat po detailech nikoho moc nebaví. Obvinit někoho z nekalých zájmů je přirozená taktická obrana, ale to vůbec nemá nic společného s podstatou věci, totiž zda Babiš a spol. něco provedli. Kdyby měl oligarcha nějaké neprůstřelné argumenty, mohl by je klidně vyslovit a nereagovat tak, že se vyhýbá televizním debatám, kde by s ním snad mohl někdo nesouhlasit a požadovat nějaké vysvětlení.

Protože do voleb k dalšímu velkému posunu nedojde a několik koleček soudního řízení neproběhne, může být za několik měsíců policie pod tlakem Babišovy možné vlády. Bude samozřejmě tlak skrytý a maskovaný za různými reorganizacemi, zlepšeními, vedlejšími pomocnými argumenty. Někdo bude od policie „odejit“ pod různými záminkami, proběhne nějaká ta reorganizace a optimalizace a zefektivnění práce, někdo odejde na základě znechucení. Mnoho lidí bude chtít mít od vší té špíny klid. Jak čas poplyne, lidé si zvyknou a kauza ztratí výbušnost a přibude mlhy. Nevyšetření možných nepravostí se začne vydávat za ctnost. Jak jsou všichni uvážliví a nejednají na základě politické objednávky, jak už se nekoná žádný hon na čarodějnice! Nehonit čarodějnice je ovšem správné jen v jednom případě, pokud neexistují. Kdyby existovaly, bylo by to dost na místě.

Policista se o práci může bát jako kdokoli jiný. Nezaměstnanost máme dnes nízkou, práci najdete. S vidinou bohaté nabídky na trhu ale může někdo poněkud zakolísat. „Kuchařka na studenou kuchyni, pracovník ostrahy, obsluha čerpací stanice, truhlář, barman a číšník, pokojská, práce pro ženy od 190 Kč/hod. (přijímáme i non nude models), kadeřnice.“ Tak vidíte, jen nebýt líný. Rodina a společnost vaši snahu ocení.

Babiš se samozřejmě taky bojí. Pokud se někdo nenechá zlomit představou, že bude hlídačem na noční směnu, mohlo by mu to způsobit potíže. Člověk jeho stylu podnikání a politiky musí počítat s tím, že má i mocné a bohaté odpůrce, kteří se mu postaví do cesty. Mohou to udělat přímo nebo se budou angažovat ve skrytosti. Lidé a peníze a mnoho motivací chybět nebudou.

Stejně si ale projdeme obdobím strachu a obav. Prodavačka na rodinné farmě může být klidnější, nabídka práce tu je. I na tu si lze ale došlápnout prostřednictvím nějaké kontroly. Ono si totiž lze došlápnout na každého. Ne každý má imunitu a miliardy.
Žijeme ve společnosti, které jsme se dočkat nechtěli. Místo práva a spravedlnosti se zbraní staly prachy a zase prachy. Navíc divné prachy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]