Dohledat místa nákazy v Praze se podle hygieniků nedaří

Koronavirus – ilustrační foto (archiv)

Koronavirus – ilustrační foto | FOTO: archiv

V Praze se nedaří dohledávat místa nákazy novým typem koronaviru, pokud nejde o domácnost či zaměstnání. To dnes uvedla ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Nakažené se nedaří kontaktovat do 48 hodin, dodává. Na obvolávání nakažených se podílí 130 zaměstnanců a dalších 200 až 300 lidí volá kontaktům. 

Počet nakažených v Praze je přitom vysoký. „Aktuálně se v Praze blížíme 15.000 hlášených případů onemocnění, což je velmi vysoké číslo,“ uvedla dnes Jágrová. „Máme asi třetinu pacientů, kteří se nakazili v rodině, třetinu na pracovišti a zbytek přenosů není určený,“ dodala. Podle ní si mnoho lidí nevybavuje, kde se mohli nakazit, a nedokážou uvést nějaké konkrétní místo. 

Na trasování se podílí 130 odborných zaměstnanců pražské hygieny. S voláním kontaktům nakažených pomáhají celníci, medici a zaměstnanci call center. Samotné ministerstvo zdravotnictví zřídilo call centrum, kde pomáhá asi 200 telefonistů. 

Podle Jágrové by Hygienická stanice Hlavního města Prahy potřebovala více lidí, kteří by pomohli s trasováním prvních případů. „Zájem je, ale když všichni dorazí, tak vidí, že to není tak jednoduchá záležitost,“ řekla.

Jágrová také uvedla, že v Praze nejsou vyčerpány nemocniční kapacity, kde je možné léčit pacienty, kteří mají vážný průběh nemoci covid-19. Volných je podle ní asi 20 procent lůžek. Rušit plánované operaci a vyšetření tedy prý není nutné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com