Dohoda Hradu s církví je podle kardinála Vlka protiústavní

Kardinál Miloslav Vlk (ČTK)

Kardinál Miloslav Vlk | FOTO: ČTK

Podmínky memoranda o převedení dvou nemovitostí na Hradě církvi, které dnes podepsali prezident Miloš Zeman s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, jsou podle kardinála Miloslava Vlka protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy. Vlk to napsal ČTK. Církev má podle memoranda dostat zpět Jiřský klášter a Nové probošství, na oplátku se ale vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu. Navíc se zaváže, že obě nemovitosti do pěti let opraví.

Vlk tvrdí, že církev porušila vlastní předpisy
Právě tyto aspekty dohody Vlkovi nejvíce vadí. „Já mám na mysli to, že zákon o restitucích nestanoví žádné takové podmínky, jako že nabyvatel musí objekt opravit, nebo že nesmí žádat další objekt, na který má ze zákona právo. Takové podmínky jsou protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy,“ uvedl kardinál.
Vlk některé aspekty církevních restitucí kritizoval už v minulosti. Tvrdil například, že církev porušila vlastní předpisy, když se dostatečně nepostavila proti tomu, aby zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi přijatý v roce 2012 výslovně vyloučil svatovítskou katedrálu z restitucí. „Když strana církevní, zodpovědná za majetek, zjistila, že v zákoně je onen přílepek, a nic proti tomu neudělala… porušila povinnost využít všech dostupných právních prostředků za účelem znovunabytí církevního majetku,“ napsal tehdy Vlk.

Kritice podrobil kardinál i spravování katedrály svatého Víta 
Dříve kritizoval také dohodu o společné správě katedrály svatého Víta, kterou v květnu 2010 podepsali jeho nástupce v úřadu pražského arcibiskupa Duka a tehdejší prezident Václav Klaus. Duka ovšem uvedl, že za dohodou mezi arcibiskupstvím a Hradem o společné správě katedrály pevně stojí.
Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Některé žádosti o navrácení budov Kancelář prezidenta republiky odmítla s vysvětlením, že změna vlastníka by mohla ohrozit bezpečnost hlavy státu. Církev původně usilovala například o Mladotův dům, Staré probošství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.
Navracení nemovitostí na Hradě církvi v minulosti opakovaně kritizoval mimo jiné současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]