Dohoda je hotová: SPOLU a PirSTAN chtějí sestavit vládu. Ať Zeman respektuje ústavu, zaznělo

Zleva předseda hnutí STAN Vít Rakušan, předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Zleva předseda hnutí STAN Vít Rakušan, předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Koalice SPOLU a PirSTAN podepsaly společné memorandum, v němž vyjádřily rozhodnutí vyjednávat společně o vládě a sestavit ji. Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby jej pověřil vyjednáváním o vzniku kabinetu.

Fiala přečetl memorandum, v němž bylo jasně řečeno, že obě koalice chtějí sestavit vládu společně. Žádná ze stran nebude vyjednávat ani s hnutím ANO, ani s SPD, což v dohodě také stojí. „Budeme se bavit nejprve o programových věcech,“ avizoval Fiala, který v pondělí požádá o schůzku prezidenta Zemana.

Eric Drooker

„Mám vzkaz panu prezidentovi, aby respektoval ducha ústavy a aby respektoval vůli občanů,“ řekl předseda lidovců Marian Jurečka. „Změna v naší zemi se blíží. Byla tady objednávka od občanů: Změňte styl vládnutí,“ připomněl předseda Starostů Vít Rakušan a dodal, že se těší na spolupráci obou koalic.

Koalice budou nejprve hovořit o programu, například také prostřednictvím expertních týmů. Později také podle všech představitelů přijde řešení budoucího obsazení vedení sněmovny. „Předpokládáme, že bychom se sešli v průběhu příštího týdne ve formátu vedení našich politických stran a domluvili konkrétní harmonogram,“ doplnil Fiala.

„V České republice se vláda podle ústavy musí opírat o většinu v poslanecké sněmovně,“ reagoval lídr SPOLU na dotaz, co bude dál, pokud Zeman bude chtít udržovat u vlády Andreje Babiše, jak avizoval. Nikdo ze zúčastněných nechtěl jasně říci, jak bude vypadat sestavování poslaneckých klubů.

Vítězná koalice SPOLU vyhrála volby v celkem osmi krajích, druhé ANO si připsalo vítězství v dalších šesti krajích. Ve volbách v roce 2017 se hnutí ANO stalo prvním celostátním vítězem, který triumfoval ve všech 14 krajích. Tomuto výsledku se v roce 2002 přiblížila sociální demokracie, která tehdy nezvítězila jen v Praze a Libereckém kraji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]