Dohoda v Plzni: ODS míří na hejtmanství. Babiš je skutečným poraženým krajských voleb

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš na vlastní kůži poznal, jak funguje poměrný volební systém. Nikoli tak, že dostanete nejvíce hlasů, a tak automaticky vyhráváte, ale tak, že po hlasování nastává ještě jakési druhé kolo – dojednávání koalic. Po měsíci od volebního klání v Česku je jasno: hnutí ANO bylo v tomto „druhém kole“ poraženo.

Babiš, jeho spojenci v čele s prezidentem a jeho zaměstnanci z řad novinářů věc rádi prezentují tak, že ostatní strany obešly vítěze. Jenže to není žádné obcházení, je to normální vyjednávání, které do jisté míry kopíruje tendence v celostátní politice a které ukazuje, jak důležitý je koaliční potenciál. A ten Andrej Babiš nemá.

Hnutí ANO vysálo a zlikvidovalo ČSSD i KSČM. Ne že by nějak vadilo, že se těchto stran nakonec zbavíme. Ten, komu to ale vadit ve výsledku musí, je právě Babiš. Jiné spojence totiž nemá. Není to vinou „jen“ jeho osobních problémů a kauz. Je to mj. způsobeno i tím, jak ostatní strany často veřejně napadá, jak se obecně chová a také jak neschopné lidi má hnutí ANO ve svých řadách, protože velká většina z těch, kteří ve straně zůstávají i dnes, jsou jen kariéristé, kteří ještě pořád cítí příležitost. Rozhodně až na vzácné výjimky nechtějí v první řadě zlepšovat místo, kde žijí.

Po čtyřech týdnech došlo k dohodě v Plzeňském kraji. V radě usednou čtyři strany – ODS, TOP 09, STAN a Piráti. Podle Deníku by hejtmankou měla být Ilona Mauritzová z ODS. Jak sami jejich zástupci přiznávají, vyjednávání to nebylo jednoduché. Ale tak to v demokracii chodí. Jednoduché dohody nemívají dlouhého trvání. A nebo jsou výsledkem rozhodnutí jednoho samovládce, což je samo o sobě s demokracií v rozporu.

Hnutí ANO nebude mít hejtmana nejméně v šesti krajích, v nichž se na počet hlasů umístilo jako první. Je to lekce jak pro Babiše, tak i pro opoziční strany, které nyní poznaly, jak zásadní jsou před– i povolební koalice. A také už víme, že Babiš je porazitelný. On se totiž do jisté míry poráží sám. Stačí se podívat na mapu krajů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner