Dohoda vlády s hejtmany je protiústavní a oslabuje důvěru občanů ve stát, myslí si Kalousek s Vystrčilem

Miroslav Kalousek (FORUM 24)

Miroslav Kalousek | FOTO: FORUM 24

Nedělní dohoda hejtmanů s vládou, z níž patrně vyplyne nový čtrnáctidenní nouzový stav, je podle některých politiků za hranou ústavy. Svou nespokojenost s nestandardním řešením vyjádřil v otevřeném dopise vládě Miloš Vystrčil. Předseda senátu upozornil na to, že vláda nesmí v tuto chvíli znovu vyhlásit nouzový stav. Bývalý šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek zase připomněl, že rozhodnutí sněmovny nejde nahradit jakousi domluvou.

Podle Vystrčila je jednání vlády protiústavní. „Zruší-li Poslanecká sněmovna nouzový stav anebo nerozhodne o jeho prodloužení, nesmí vláda bezprostředně rozhodnout o vyhlášení obdobného nouzového stavu dalšího. V takovém případě by se totiž kontrolní působnost Poslanecké sněmovny vyprázdnila,“ píše předseda horní komory parlamentu ve svém dopise.

„Zásadní rozhodnutí o trvání nouzového stavu by se tak v rozporu s ústavním zákonem o bezpečnosti přesunulo do rukou vlády, která z nouzového stavu těží mimo jiné výrazným rozšířením toho, co vše může. Žádost hejtmanů vůli Poslanecké sněmovny ‚nepřebije‘,“ dodává Vystrčil.

Nesouhlasně se vyjádřil na twitteru i zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. „Sněmovna ve čtvrtek rozhodla o nouzovém stavu v rámci svých ústavních pravomocí. Toto rozhodnutí nelze nahradit jednáním kohokoliv s kýmkoliv. Rozklad ústavního pořádku nemůže posílit důvěru občanů ve stát. Naopak ji dále oslabí,“ myslí si bývalý lídr opoziční strany.

S dohodou hejtmanů a vlády má problém i bývalý europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička. „Tak si jako krajský zastupitel říkám, kde ti hejtmani vzali zmocnění k tomu navrhnout vládě neústavní vyhlášení nouzového stavu,“ píše současný předseda hnutí Hlas.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články