Dojetí mediální scény: Podporujeme Marka Prchala, o jeho angažmá u Babiše nemluvme

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše (archiv)

Pusa pro Marka Prchala, propagandistu Andreje Babiše | FOTO: archiv

Režisér Vít Klusák napsal otevřený dopis svému švagrovi. Není jím nikdo jiný než Marek Prchal, marketér Andreje Babiše. Klusák pojmenoval problém, který představuje Prchalovo problematické působení a manipulace, které vytváří, a někteří lidé se nad tím velmi pohoršili. A proč? Protože je tu jedna taková česká vlastnost: Když máme někoho rádi, nesmí se o jeho špatných vlastnostech příliš nahlas mluvit. A už vůbec ho nesmíme kritizovat.

SPECIÁL FORUM (archiv)

Klusák napsal Prchalovi dopis k narozeninám – dopis, ve kterém jej vyzval, aby ukončil své angažmá u Babiše. Oba muži jsou příbuzní a režisér ve svém textu popisuje složitou situaci člověka, jehož blízký dělá něco, s čím on sám bytostně nesouhlasí.

Někteří novináři – zejména ze serveru info.cz – se nad tím pozastavili a Klusáka odsoudili. Stejně tak prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prý je to nátlak, vydírání a nehoráznost.

Ano, takhle to v České republice chodí. A chodilo to tak už za komunistů (a po roce 1989). Oblíbeným umělcům nemůžeme připomínat, že podepsali Antichartu, Jaromíru Jágrovi nesmíme vyčítat, že slouží Babišovi a Zemanovi, Babišovým novinářům, kteří se kamarádí s kolegy z ostatních médií, nesmíme říkat, že se zaprodali, Karlu Gottovi, že je trapný zastánce konspiračních teorií, a Prchalovi, kterého znají pražští intelektuálové z barů v centru, se nesmí říci, že jeho setrvalá manipulace s lidmi na facebooku je obyčejný zločin.

Jenomže Marek Prchal je zločinec. Je to manipulátor, který se postaral o to, aby agent StB, majitel médií a miliardář s více než podivnou minulostí, byl vnímán jako přátelský „taťka“, kterého budou babičky volit, protože jim prý zlepší život. A my tohle můžeme říkat stejně jako to, že kdokoli, kdo pracuje v Mf DNES nebo Lidových novinách, není žádný novinář, ale propagandista Agrofertu, který zradil svoje řemeslo.

Ano, je to hrozně moc nekonformní, když se teď přihlásíte k Prchalovi, jinak přece jdete s davem. Ale pokud „jít s davem“ znamená vyznávat normální hodnoty, jako je pravda, rovná páteř a nezaprodání se, pak je třeba s ním jít. A je třeba jasně říkat, že zlo je zlo.

„Je suis Prchal“ je trapnost a pokrytectví. Lež a manipulaci je potřeba otevřeně odsuzovat. Protože jakýkoli jiný postoj znamená jejich legitimizaci. A legitimizovat zlo znamená podílet se na něm, stejně jako porevoluční „nejsme jako oni“ znamenalo, že teď je tady máme zpátky. Ve vládě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]