Dokážeme vakcínu posílit, aby fungovala na všechny mutace, říká šéf Pfizeru

Ilustrační foto – vakcína (pixabay.com)

Ilustrační foto – vakcína | FOTO: pixabay.com

Nové kmeny covid-19 straší celý svět. Podle mnohých výzkumů totiž minimálně na jihoafrickou a brazilskou mutaci nefunguje vakcína stoprocentně. Ředitel společnosti Pfizer, která vyvinula první druh očkovací látky, nyní podle Daily Mail uklidňuje znepokojení.

První z nových kmenů oznámila před časem Velká Británie. Takzvaný typ z Kentu se šíří daleko rychleji, podle premiéra Borise Johnsona je i smrtelnější. Pozitivní zprávou ovšem je, že vakcíny, které se na ostrovech distribuují, jsou proti zdejší mutaci účinné. 

Druh z Jižní Afriky je ovšem jiný. Podle odborníků je, stejně jako ten brazilský, proti vakcíně rezistentnější. Generální ředitel společnosti Pfizer nyní potvrdil, že farmaceutická firma reaguje.

Jakmile zjistíme, že vakcína není tak efektivní, budeme velmi, velmi rychle schopni vytvořit posilovací dávku, která změní vlastnosti současné látky, říká Albert Bourla.

Podle něj existuje vysoká pravděpodobnost, že se proti koronaviru bude nutné očkovat každoročně, obdobně jako proti chřipce. Vakcíny tak bude pravděpodobně nutné stále posilovat, aby působily proti vyvíjejícím se kmenům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články