Doktor Stasi. Titul komunistické tajné policie by měl v Německu platit jen s povinným dodatkem

Šéf úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi Roland Jahn (Twitter Roland Jahn)

Šéf úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi Roland Jahn | FOTO: Twitter Roland Jahn

Pozdě, ale přece. Německo našlo elegantní řešení sporu o uplatňování pseudoakademického titulu z tajné vysoké školy východoněmeckého Ministerstva státní bezpečnosti (Stasi) – hlavní tajné služby a rozvědky bývalého východního Německa. Napříště by jej měli používat jen se zkratkou Stasi.

Režimní doktorský titul ze zvláštního školení právníků se nepodařilo zpětně zrušit, a tak platí i 30 let od pádu berlínské zdi. Nový návrh ovšem předpokládá povinnost uvádět spolu s ním i zkratku názvu komunistické tajné policie.

Pokud Roland Jahn, šéf úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi, prosadí navrhovanou změnu, budou bývalí důstojníci Stasi s příslušným doktorským titulem moci tento svůj titul nadále používat jen s dovětkem „Stasi“. Vzhledem k tomu, že tento akademický titul nemůže být jeho nositelům kvůli smlouvě o znovusjednocení Německa odebrán, měli by mít alespoň povinnost uvádět k němu tento dodatek, vysvětluje bývalý východoněmecký disident Jahn. „Doktor Stasi – to už by bylo řádně transparentní,“ cituje ho deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na zprávu DPA.

Disertační práce z předmětného speciálního výukového programu dotyčných režimních právníků byly doklady o sebedefinici východoněmecké tajné policie. „Doktorandi“ v nich pojednávají například o metodách rozkladu osobního života režimu nepohodlných lidí či o potírání opozice. „To je nepřijatelné, politici se tím musí zabývat,“ zdůraznil Jahn v rozhovoru pro Německou tiskovou agenturu (DPA).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]