Dokud tu bude kapitalismus, mír ve světě nikdy nebude, demonstrovali komunisti

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Před velvyslanectvím USA na pražské Malé Straně se sešla asi padesátka komunistů a jejich příznivců. Protestovali proti průjezdu amerického vojenského konvoje z Německa na Slovensko. Řečníci zároveň požadovali vystoupení Česka z NATO, světový mír a konec kapitalismu. V souvislosti s konfliktem na ukrajinsko-ruské hranici kroky české vlády podle nich „přilévají olej do ohně“. USA obvinili z touhy vyvolat válku v Evropě. Akci pořádala pražská KSČM.

„Chceme vyjádřit svůj nesouhlas s průjezdem amerického konvoje. Demonstrace této vojenské síly přispívá ke zhoršení situace. Přišli jsme říct jasné ne válečným štváčům z USA,“ řekla někdejší poslankyně Marta Semelová (KSČM). Spolu s ní promluvil rovněž bývalý poslanec Stanislav Grospič. „Na válečné běsnění vždy nejvíce doplácí pracující lid. Musí být zastaveno válečné běsnění,“ řekl.

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Na akci přišli kromě komunistů také zástupci mj. Komunistického svazu mládeže (KSM), Mírového hnutí, iniciativy Ne!Základnám nebo Klubu českého pohraničí. „Dokud tu bude kapitalismus, mír ve světě nikdy nebude,“ řekl zástupce KSM. Lidé si s sebou přinesli rovněž rudé vlajky nebo transparenty s nápisy jako Ami, go home! nebo Chceme mír.

Vojenský konvoj vstoupil do Česka v úterý 15. února z Německa. Konvoj pokračoval na Slovensko na cvičení. Americká armáda své jednotky přesunuje přes Českou republiku v rámci cvičení Saber Strike 2022, účastní se ho asi 1200 vojáků s 500 kusy techniky.

Situace mezi Ruskem a Ukrajinou se každý den vyhrocuje. Americký prezident Joe Biden i britský premiér Boris Johnson jsou přesvědčeni, že Rusko chystá útok na Ukrajinu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je Evropa krok od války, pravděpodobnost mírového řešení se snižuje. Moskva, která od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym, to odmítá a označuje výroky Západu za propagandu.

U ukrajinských hranic má Rusko na svém území a na území spojeneckého Běloruska až 190 000 vojáků. Zhruba polovina z nich je podle Washingtonu v útočném postavení. Moskva, která od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym a podporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny, opakovaně popírá, že by chtěla na sousední stát zaútočit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]