Dokument: Abolici bych nepodepsal. Totálně bych se zkompromitoval, napsal Babiš

repro FTV Prima

Andrej Babiš na Primě | FOTO: repro FTV Prima

Případnou abolici ve věci kazy Čapí hnízdo by Andrej Babiš nepodepsal. Alespoň to v minulosti řekl v televizi a dodatečně to písemně potvrdil.  „Bylo by absurdní, abych zastavení trestního stíhání kauzy Čapího hnízda jakožto předseda vlády kontrasignoval,“ napsal v reakci na ústní interpelaci poslankyni Věře Kovářové Železné (STAN).

„Vážená paní poslankyně, na Vaši ústní interpelaci z 25. ledna 2018 ve věci případné prezidentské abolice, která znamená konec trestního stíhání kauzy Čapího hnízda, mi dovolte reagovat jen krátce. Již v říjnu loňského roku jsem v televizi Prima jasně prohlásil, že by bylo absurdní, abych zastavení trestního stíhání jakožto předseda vlády kontrasignoval, popřípadě pověřil jiného člena kabinetu. Doslova jsem řekl: ‚Totálně bych se takovým krokem zkompromitoval. Navíc bych uznal, že mám nějaký problém, což není pravda.‘ Na tomto mém stanovisku se nic nezměnilo,“ napsal Babiš poslankyni.

FB poslankyně Kovářové

Bylo by absurdní, abych kontrasignoval, odpověděl Andrej Babiš poslankyni Věře Kovářové Železné.

Kontrasignace neboli spolupodpis premiéra je podmínkou pro to, aby prezidentská milost platila.

Babišův dopis poslankyni Kovářové Železné, v němž vylučuje, že by kontrasignoval abolici, je staršího data. V pátek se pak Babišův marketér Marek Prchal (de facto ale přímo Babiš) vyjádřil k abolici.

FB Andreje Babiše

Absurdní post Marka Prchala

Učinil tak ve statusu na Facebooku výrokem, v němž vyjadřuje své přesvědčení, že k abolici ani nemůže dojít (čti nejvyšší státní zástupce stíhání neobnoví), a jedním dechem apeluje na politiky, aby se k této věci vůbec nevyjadřovali. To je ovšem nekonečně bsurdní: Nejmocnější z politiků ve svém komentáři k postupu justice v kauze, jejíž je hlavní postavou, nabádá politiky, aby věc nekomentovali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner