Aktuální dokument německé televize, který věnuje velkou pozornost České republice a jejímu premiérovi, přináší znepokojivou zprávu. Dotace na podporu členských zemí EU paradoxně přispívají k demontáži demokracie v těchto zemích. „Tři země, tři muži a třikrát moc podpořená penězi Evropské unie.,“ otevírá téma novinářka. Andrej Babiš, který přišel k většině svého jmění v miliardách dolarů až za poměrně krátký čas svého působení v politice, skupuje média, jako premiér určuje pravidla přidělování dotací a jako podnikatel na nich vydělává – a ještě volá po volnosti v rozhodování o využití dotačních peněz, je ideálním adeptem pro dokument, který jím také logicky začíná.
Jakkoliv by se Češi možná rádi přirovnávali ke Slovinsku, Belgii nebo Rakousku, v publicistickém pořadu jedné z největších televizních společností, německé ZDF, jejich země figuruje po boku Rumunska a Orbánova Maďarska. Dlužno říci, že po právu. „Všechny tři země pobírají miliardy euro z fondů EU, které jejich mocenské elity používají pro vlastní potřebu, často na úkor základních evropských hodnot,“ vysvětluje komentář v televizním dokumentu nazvaném „Snadné podvody – jak peníze EU mizí ve východní Evropě“. Zaměřuje se jak na zpronevěru prostředků z dotací, tak i na zhoubný způsob, jakým je autoritáři využívají k upevnění vlastní moci. S ohledem na to nepřekvapí, že dokument začíná Českou republikou, a jeden z prvních záběrů že patří Andreji Babišovi.
A když už jde o moc a zpronevěru dotací, nechybí sídlo holdingu Agrofert, ani hotel a konferenční centrum Čapí hnízdo. „Neměl ještě vliv na zákony, proto ho přistihli,“ vysvětluje televizi ZDF okolnost odhalení známého 50milionového podvodu Babišův bývalý 1. náměstek pro oblast finančního řízení a auditu Lukáš Wagenknecht. Dokument následně líčí, jak Babiš mění pravidla pro potřeby svého podnikatelského impéria. Konstatuje, že se dotace jeho firmám během jeho působení v politice bezmála zdvojnásobily. Babiš tedy nadřazuje vlastní obchodní zájmy nad svou politickou zodpovědnost.
Že by si tu novináři jen nechali kýmsi cosi nakukat, může Babiš vyprávět holubům. Oceněná publicistka se 27 lety zkušeností z mnoha zahraničních tv studií jedné z největších televizních společností v Evropě, Babiše přečetla a jeho styl přehledně představila německojazyčnému publiku.
Přechod na řádění maďarského premiéra Orbána je zcela plynulý, až nepostřehnutelný. „Babiš dělá peníze politikou, Orbán dělá politiku penězi,“ konstatuje suše komentář. Dokument ukazuje Orbánovu vesnici Felcsút, kde vedle premiérova domu stojí nový fotbalový stadion a vede od něj 3 km do polí rovněž nová a nepoužívaná lokálka, u jejíž konečné už vzniká umělé jezero.
Na státní zakázky dotované z fondů EU dosahují jen Orbánovi známí a příbuzní. Jedním z nich je bývalý plynař-instalatér Mészáros, který ještě před pěti lety vlastnil 4 firmy. Dnes jich má více než 300 a jen loni obdržel na dotacích 768 milionů euro. A Mészáros se umí Orbánovi odvděčit. Koupil 500 médií, která převedl pod kontrolu nadace jiného Orbánova přítele. Svobodná média v Maďarsku prakticky přestala existovat a za evropské dotace vzniká „špinavá propaganda,“ popisuje opoziční politik.
[ctete postid=“244935″ title=“Německá dokumentaristka: Na Česku mě překvapilo, co všechno je ještě legální“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/csm_britta_hilpert_Svea_Pietschmann_e57ada1408-385×230.jpg“ excerpt=“Ve včera odvysílaném dokumentu německé televize ZDF „Snadné podvádění – jak peníze EU “ permalink=“https://forum24.cz/nemecka-dokumentaristka-na-cesku-me-prekvapilo-co-vsechno-je-jeste-legalni/“]244935[/ctete]
„Potřebujeme silnou Evropskou unii schopnou prosazovat zákon. Potřebujeme evropskou obdobu FBI,“ zaznívá od starosty jednoho z měst, kde Orbánův zeť rekonstruoval pouliční osvětlení, ale následně odhalené zpronevěry nechce nikdo vyšetřovat. V Maďarsku už z dotací zmizela v nenávratnu miliarda euro.
Velmi podobně funguje předseda rumunských sociálních demokratů Liviu Dragnea, který přihrával zakázky na dotovanou stavbu silnic spřátelené firmě. Nakoupil sportoviště, lesy, honitby, hotel i další nemovitosti. Dragnea se nerozpakuje zpronevěřit ani peníze určené na sociální programy pro začleňování sirotků do společnosti. Namísto terapeutů a pracovních konzultantů se jim dostává jen rady typu „postarejte se sami, velcí už jste dost.“ Údajné sociální projekty „koordinuje“ Dragneova žena, která coby bývalá zaměstnankyně výše zmíněné silniční stavební firmy není v této oblasti zrovna tou nejlepší expertkou.
Ochrany se Dragneovi dostává u jeho politické strany, kam odklání část peněz z dotací. „Sekci prokuratury pro potírání korupce přiškrtili finance a snížili počet tamních pracovníků,“ popisuje útok korupčníků na justici opoziční politik Emanuel Ungureanu. „Boj s korupcí je tím ztraceý. Proto prosíme EU: musíte být přísnější na naši vládu,“ žádá.
Nadějí Rumunsku může být ohlášený evropský prokurátor. Očekávání ale chladí komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger. „Unie je jen tak silná, jak ji posilují jednotlivé členské státy.“