DOKUMENT: Zpráva europoslanců o Babišově střetu zájmů v češtině. Babiš už nesmí dostávat dotace

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) zveřejnil český překlad zprávy o vyšetřovací misi Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Ve zprávě europoslanci konstatují, že konfliktu zájmů české úřady efektivně nebrání, a přinášejí řadu doporučení, jak situaci zlepšit. Zahraniční média informovala o sdělení, že by český premiér měl rezignovat na svou funkci, nebo prodat holding Agrofert. Překlad zprávy si nyní můžete přečíst.

„Komise by měla zajistit politiku nulové tolerance vůči střetu zájmů a rychlé vymáhání neoprávněně vyplacených subvencí, současně dodržování zásad právního státu a procesních požadavků, a zasáhnout, zejména ve chvíli, kdy tak vnitrostátní orgány neučiní, nezabrání střetu zájmů svých nejvyšších představitelů,“ stojí mj. v doporučeních europoslanců, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Andrej Babiš musí jako premiér buď skončit, nebo prodat holding Agrofert, který je aktuálně zaparkován ve svěřenských fondech.

Eric Drooker

Text zprávy jasně ukazuje, že vysocí čeští státní úředníci fungují jako obranná hradba kolem Babišových soukromých zájmů. Europoslanci opakovaně konstatovali, že na české straně nevidí žádnou snahu nahlédnout, že v případě podezření z konfliktu zájmů nesmí podle evropských směrnic dojít k proplácení dotací.

Peksa již dříve upozornil, že Česká republika může kvůli neřešení Babišova střetu zájmů skončit u Soudního dvora EU a že na porušování unijních nařízení doplatí všichni občané České republiky.

Kontrolní mise europoslanců se uskutečnila letos na konci února. Andrej Babiš se se zástupci Evropského parlamentu nesešel, naopak dva české členy mise označil za vlastizrádce a předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeierovou za pomatenou. Výbor bude o zprávě jednat ve středu, po schválení ji dostane Evropská komise či Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

zprava-cont-2020

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články