DOKUMENT: Spor o Agro Jevišovice pokračuje. Babišova firma protahuje soudy, Rada se brání

Bohumír Rada (Archiv F24)

Bohumír Rada | FOTO: Archiv F24

Dne 20. července se mělo konat soudní řízení Krajského soudu v Brně ve věci sporu sedláka Bohumíra Rady se společností NAVOS patřící do holdingu Agrofert Andreje Babiše. Nestalo se tak a na základě žádosti právního zástupce firmy bylo stání odloženo. Rada se ovšem brání a napsal Babišovi výzvu, kterou má spolu s dalšími dokumenty deník FORUM 24 k dispozici.

Soudní jednání se týkalo sporu o neplatnost smluv, na základě kterých Agrofert získal Agro Jevišovice. Mělo to být první stání po šesti letech od podpisu inkriminovaných smluv a Rada si myslí, že důvodem je strach z důkazů, které předložil. „Jsem přesvědčen, že důvodem je skutečnost, kdy dle nezávislých právních analýz, které jsem si nechal zpracovat, skupina Agrofert nikdy řádně nevlastnila akcie Agro Jevišovice,“ uvádí sedlák v dopise nazvaném Výzva: Panu Babišovi, aby se začal chovat jako chlap.

Z dokumentů, které Rada předkládá, vyplývá, že akcionáři byli poškozeni v řádu stovek milionů korun. „Vyzývám vás, abyste se přestal vyhýbat spravedlnosti a sedl za stůl a napravil podvody,“ stojí v Radově dopise, který si můžete přečíst v plném znění.

Posudek, který chce Rada využít jako důkaz u soudu, napovídá tomu, že Agrofert o odklad stání opravdu stojí, přestože oficiálním důvodem má být právníkova pracovní cesta do zahraničí. V Radova dokumentu je totiž uvedeno mj., že „nedošlo k převodu akcií emitovaných společnostmi Agro Jevišovice a CITONICE AGRO na společnost NAVOS“ z důvodu neúčinnosti právního titulu. Píše se zde, že nedošlo k uzavření postupní smlouvy. Dalším problémem má také být protiprávní jednání notáře.

Celý posudek si můžete prostudovat níže.

Glatzova posudek

 

Svůj dojem z převzetí Agra Jevišovice Agrofertem popsal Rada pro deník FORUM 24 již dříve: „To nebylo svobodné rozhodnutí. Proběhlo tak – když se podívám na tuhle vodu (s panem Radou jsme hovořili u rybníka v Boskovštejně, pozn. red.) – on vás drží nad vodou jenom tak, abyste se mohla nadechnout a pak vás zase potopí. To bylo násilné převzetí společnosti Agro Jevišovice, kdy se dohodl s bankami, de facto mě ždímal ze všech stran. K tomuto kroku došlo na konci roku 2010, vlastní převod akcií proběhl v roce 2011.“

Agro Jevišovice ze Znojemska patřila k největším producentům kuřecího masa a mléka v zemi a byla významným dodavatelem Kosteleckých uzenin patřících pod Agrofert. Její bývalý vlastník Rada viní Babiše z toho, že holding převzal firmu v rozporu se zákonem, čímž mu údajně vznikla škoda přesahující 11 milionů korun. S Babišem se podnikatel pře i o spálené obilí na poli u Velkých Karlovic za zhruba čtyři miliony korun. Babiš totiž vyřešil soudní spor tak, že nechal vzrostlé obilí zlikvidovat roundupem.

Rada měl pozemky od Agra Jevišovice pronajaté do září 2017, avšak smluvní vztah automaticky ukončily dokončené pozemkové úpravy s platností od 1. října 2014. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka tvrdí, že Rada dopředu věděl, že nájemní vztah k pozemkům brzy skončí a že se s ním předem snažili domluvit na finanční náhradě. „Přesto však pšenici bez jakékoli dohody zasel a nijak s námi nekomunikoval,“ dodal Hanzelka.

Podle Rady přijeli v květnu 2015 zaměstnanci Agro Jevišovice s totálním herbicidem a úrodu zničili. Od loňska je tento herbicid zakázaný. Podle Hanzelky byla pšenice nekvalitní, proto bylo nejvhodnější ji nahradit jinou plodinou.

Dalším sporem Rady s Agrofertem je insolvenční návrh na sedlákův podnik Agro Boskovštejn. Podle Hanzelky dluží jevišovickému podniku 8,5 milionu korun. Podle Rady je za návrhem Babišova snaha ho zničit. Podle insolvenčního návrhu existuje více věřitelů Radova podniku, zatím se však podle insolvenčního rejstříku přihlásilo pouze Agro Jevišovice. Rada návrh považuje za šikanózní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]