Dokumentarista Klusák: Psychiatrické diagnózy se zneužívaly v Sovětském svazu. Prezident už jen dosluhuje a stoná

Dokumentarista Vít Klusák (ČTK)

Dokumentarista Vít Klusák | FOTO: ČTK

Dokumentarista Vít Klusák se v rozhovoru pro Seznam Zprávy vyjádřil k výroku prezidenta Zemana, který odsoudil čtvrteční události v Ústí nad Labem, kdy na zahájení kampaně hnutí ANO dorazil premiérův syn Andrej Babiš mladší. Zeman Klusáka označil za organizátora vystoupení. Babiš mladší je podle prezidenta psychicky nemocný. Podle Klusáka trousí Zeman nesmysly už několik let.

Čtvrteční zahájení volební kampaně ANO zaujalo média zejména kvůli neočekávané návštěvě. Na meeting dorazil premiérův syn Andrej Babiš mladší a svého otce ostře konfrontoval. Podle svých slov se ale na místě společně s režisérem Klusákem objevili náhodou.

Prezident Miloš Zeman prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka reagoval a vyjádřil premiérovi podporu. „Prezident republiky Miloš Zeman odsoudil aktivity režiséra Víta Klusáka, který organizuje vystoupení psychicky nemocného syna českého premiéra. Prezident republiky při této příležitosti vyjadřuje předsedovi vlády plnou solidaritu,“ napsal Ovčáček na twitter.

Dokumentarista Vít Klusák se proti Zemanovým slovům prudce ohradil. „Je to naprosto pomýlený soud pana prezidenta, který už delší dobu prokazuje, že ztrácí kontakt s realitou. V žádném případě nic neorganizuji. A syn premiéra má nezávislé posudky, že netrpí žádnou psychickou poruchou.“

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Klusák zpochybnil i způsob, jakým byl Andrej Babiš mladší diagnostikován. „Důležité je říct, že za psychicky nemocného prohlásila Andreje Babiše mladšího doktorka Dita Protopopová, která kandidovala za hnutí ANO. Její manžel byl řidičem Agrofertu a Andrejovi mladšímu různě hrozil a odvezl ho na Krym,“ uvedl Klusák a dodal: „Zajímalo by mě, jestli si pan prezident tyto souvislosti uvědomuje. Nechápu, jak může prezident z Hradu diagnostikovat někoho, na koho byla diagnóza uvrhnuta účelově.“

Klusák upozornil také na Zemanovu náklonnost k Rusku. „Psychiatrické diagnózy se zneužívaly v Sovětském svazu k odstranění protivníka a vzhledem k tomu, že nás prezident republiky táhne tím směrem, tak se mi to celé spojuje,“ objasnil.

Podle dokumentaristy už ani není jasné, zda prezidenta máme. „Už jenom tak dosluhuje a stoná,“ dodal. Podle Klusáka byl ale zkraje 90. let bystrým intelektuálem. „Ale ten člověk tak zahořkl a zpronevěřil se svým dřívějším chytrým postojům, že si ho nemůžu vážit ani v nejmenším,“ popisuje.

Proti prezidentovým slovům ale nemá v plánu se bránit, naopak je nebere příliš vážně. „Víte co, můžu nad tím přemýšlet, ale vzhledem k tomu, jaké nesmysly prezident republiky trousí už několik let, jak třeba uráží různé menšiny, tak já ho neberu vážně,“ vysvětluje Klusák. Nedotýkají se ho ani urážky z prezidentových úst.

„Mám pocit, že každý, kdo má kousek zdravého úsudku, tak duo Babiš Zeman nebere vážně,“ uzavírá dokumentarista Vít Klusák.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články