Doležal v Partii: Tyto volby jsou výstrahou

Bohumil Doležal v nedělní Partii na Primě ()

Podle politologa, publicisty a spolupracovníka Svobodného fóra Bohumila Doležala jsou tyto volby výstrahou. Lze je v podstatě charakterizovat jako drtivou porážku ČSSD. Sociální demokracie vůbec nevzala v úvahu, že se v nich stala hlavním soupeřem Babišova hnutí ANO, a i proto volby prohrála. Doležal to řekl v diskusním pořadu Partie v televizi Prima.

Zvítězila v nich podle něho opozice, která sedí ve vládě, tedy Babišovo ANO, jež vede dlouhé měsíce v Babišových médiích útočnou kampaň proti ČSSD. Sociální demokracie se stále cítí být v pozici koaličního partnera a lídrem úspěšné vládní koalice, a místo toho u nás uvnitř této koalice vede příkop a zuří boj, o který jde teď v první řadě a půjde o něj až do voleb do Poslanecké sněmovny v příštím roce.

Doležal zdůraznil, že zahraničněpolitická orientace premiéra Sobotky je na rozdíl od mnohých jiných správná a pro Českou republiku prospěšná a sociální demokracie se neuchýlila k tomu, chovat se jako Okamura.

Volby podle něj také ukázaly, že se pád ODS zabrzdil, ale strana zatím stále ještě ztrácí a ještě se neodrazila ode dna. V kampani jí pomohlo použití některých populistických témat, jako je vztah k Evropské unii a postoje k řešení migrační krize.

Pokud jde o relativní neúspěch TOP 09, považuje Doležal za předčasné tuto stranu pohřbívat, neboť tyto volby měly výrazně regionální rozměr. Skutečným dnešním problémem TOP 09 podle něj je, že se vyčerpala její orientace na pravicovou část ideového tábora Pravdy a lásky. „TOP 09 nejvíc uškodila dvojrole svatého obrázku a praktického politika. To vadí lidem, kteří chtěli vidět svatý obrázek,“ poznamenal Doležal na adresu Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska.

Zároveň však podle Doležala je Kalousek jediný „normální“ opoziční politik. „Kalousek musí přesvědčit veřejnost, že negativní obraz o něm není pravdivý,“ řekl Doležal.

Politolog Zdeněk Zbořil si myslí, že se na krajské volby nelze dívat optikou voleb do Poslanecké sněmovny, protože v nich hrají větší roli regionální osobnosti, úroveň života a problémy v tom kterém regionu.

Podle Zbořila ČSSD vytváří „mediální komplot“ proti Andrejovi Babišovi a jeho hnutí ANO v deníku Právo, a to prý společně s Kalouskovou TOP 09. Proti tomuto tvrzení se kategoricky ohradil Bohumil Doležal, který jej označil za nesmysl s poukazem na to, že Babiš vlastní dva celostátní deníky, které naopak provozují kampaň proti ČSSD.

Předseda ODS Petr Fiala je podle Zbořila bezradný, protože se jako politolog stále orientuje na dělení politické scény na pravici a levici. Proto má prý i určitý problém se zařazením a vnímáním Andreje Babiše. Současná ODS nemá šanci vystoupit s reformním programem, protože chce konzervovat stav, kterého dosáhla jako vládní strana v některých minulých obdobích, myslí si Zbořil.

Pokud jde o předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, stojí podle Zbořila za jeho špatnou image neoprávněné útoky a seznamy údajných prohřešků z minulosti, které byly veřejnosti servírovány tak dlouho, až je přijala jako pravdivé.

Hnutí ANO podle jeho odhadu vládu v devíti krajích mít nebude. „Pro ANO je vynikající místo v opozici, kde může rozvíjet svoje teze,“ podotkl Zbořil.

O komplotu proti hnutí ANO je přesvědčen i třetí diskutující, komentátor a český vydavatel amerického původu Erik Best. Podle něj údajné „hnutí proti Babišovi“, které se tu prý vytváří už rok a odstartoval ho projev Miroslava Kalouska na sjezdu TOP 09, utrpělo ve volbách obrovskou porážku. „Sobotka udělá cokoli a spojí se s kýmkoli, aby se Babiš nestal premiérem,“ domnívá se Best.

„Nejlepší, co mohou pro Babiše udělat, je se proti němu spojit,“ uvedl dále. Volební výsledek označil také za vítězství Miloše Zemana. „Zeman pomáhá konci hnutí Antibabiš,“ říká Best, který si myslí, že ČSSD je právě tak firma jako Babišův Agrofert.

Velmi příkrý odsudek vynesl Best o Miroslavu Kalouskovi, který je podle něho „nenáviděný voliči“ a není člověkem na správném místě. „Klíčový problém TOP 09 je Kalousek,“ tvrdí Best.

Zajímavý je Bestův postřeh, že Andrej Babiš má v krajích lepší výchozí pozici než ostatní strany, protože je mu fakticky jedno, co se děje v krajích a nemá tam žádné závazky vůči svým straníkům. Babiš se plně soustředí na nepřátelské převzetí České republiky, poznamenal Best.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]