Dolínek se chtěl zabývat výroky šéfa KSČM. Útok na svobodu slova, říká Kováčik

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik prosadil hned na začátku dnešní schůze Poslanecké sněmovny její přerušení, aby mohl poslanecký klub reagovat na včerejší vystoupení poslance sociálních demokratů Petra Dolínka, jenž se ohradil proti poslednímu chování šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. Podle Kováčika šlo o útok na svobodu slova, který nemůže zůstat jen tak.

Vládní poslanec totiž včera Petr Dolínek požadoval, aby se poslanci mimořádně zabývali posledními výroky šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o tom, že rok 1948 byl pouze masovým vystoupením lidí proti tehdejšímu režimu, nebo zvyšování ceny v důsledku vykoupení podniku v Letech, který stál na místě bývalého koncentračního tábora, kde během druhé světové války umírali Romové: ,,Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30% naší spotřeby, to byl zločin,“ uvedl nedávno Filip na Twitteru.

Dále sociální demokrat vyčetl Filipovi, že se z pozice místopředsedy dolní komory nezastal starosty Prahy 6 v kauze kolem sochy generála Koněva, ale naopak názoru ruského ministra kultury, který Ondřeje Koláře přirovnal k nacistům. „Bohužel neřešíme, že nás zastupují v nejvyšších ústavních funkcích lidé s minulostí agentů zpravodajských služeb nebo státní tajné bezpečnosti komunistického režimu, a to jak vědomě, tak nevědomě,“ řekl Dolínek.

ČTK

Pro zařazení mimořádného bodu o chování předsedy KSČM se včera spojili opoziční poslanci z řad ODS, TOP 09, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a také sociální demokrat Roman Onderka. To ovšem nestačilo. Ve Sněmovně opět zafungovala neoficiální koalice, kdy Filipa podpořili nejenom komunisté, ale také SPD a vládní ANO. Na dnešní výsledek jednání komunistů se stále čeká.

Na programu dnešní schůze je dále hlasování o návrzích zákonů ve třetím čtení, a to v čele s lesním zákonem, který by měl zavést nové povinnosti lesních hospodářů a reagovat tak na současnou kalamitní situaci v souvislosti s kůrovcem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner