Dolní sněmovna podle očekávání znovu odmítla dohodu Mayové

Ve Westminsteru se právě odehrálo další dějství dramatu jménem brexit. Sněmovna i tentokráte odmítla dohodu o odchodu z EU premiérky Mayové, byť tentokrát o menší počet hlasů. Premiérka v reakci na to v projevu oznámila, že zítra bude sněmovně předložen k hlasování návrh na odchod bez dohody. Pokud ho parlament neschválí, pak bude ve čtvrtek hlasovat o možnosti prodloužit lhůtu na schválení dohody, která jinak vyprší 29. března. Předseda opoziční Labour Party v reakci na to oznámil, že jeho strana bude v následujících dnech předkládat i své vlastní návrhy, které by mohly mít za následek setrvání Spojeného království v celní Unii. Zároveň zopakoval své dlouhodobé volání po nových volbách. Zřejmě se dočkáme i návrhu na uspořádání druhého referenda, o kterém mluvil šéf poslaneckého klubu Skotské národní strany.

Všechny strany zatím pokračují ve starých kolejích. Theresa Mayová dál tvrdí, že jí dojednaná smlouva je jedinou možností, jak se vyhnout tvrdému brexitu. Jeremy Corbyn i nadále usiluje o předčasné volby. S největší pravděpodobností dojde k odmítnutí odchodu bez dohody a schválení odkladu. K čemu ale tento odklad povede, je zatím dosti nejasné. Je nepravděpodobné, že by konzervativci dopustili pád vlády. Ti, kteří by snad byli alespoň částečně nakloněni dohodě, jak ji popisuje Jeremy Corbyn, hlasovali pro dohodu Mayové a její odchod si nepřejí. Členové euroskeptické European Research Group pak sice její konec vyhlíží, ale rozhodně nechtějí, aby ji vystřídal právě Corbyn.

V této situaci není příliš pravděpodobné, že by se našlo mnoho konzervativců ochotných hlasovat s opozicí. Mohlo by to znamenat definitivní rozpad strany na vlažně proevropskou a vášnivě protievropskou část. Je tedy docela dobře možné, že Británie požádá EU o odklad, ale dočkáme se jen pokračování současné politické tragikomedie. Británie se díky Davidu Cameronovi a kampani plné lží střelila do nohy. Díky Mayové a Corbynovi si teď do rány sype sůl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczech[email protected]

Revue Forum Banner